Dünyanın en büyük çelik üreticisi BHP Billiton'un blockchain teknolojisini kullanarak ilk demir cevheri işlemini tamamladığı bildirildi. Bu yuan cinsinden bir işlemdi.

BHP Billiton, Blockchain Teknolojisini Kullanarak İlk Demir Cevheri İşlemini Tamamladı

Dünyanın en büyük çelik üreticisi BHP Billiton'un blockchain teknolojisini kullanarak ilk demir cevheri işlemini tamamladığı bildirildi. Bu yuan cinsinden bir işlemdi.

BHP Billiton, blockchain teknolojisi kullanan ilk yuan cinsinden demir cevheri işlemini tamamladı. Şirket, Çin Baoshan Iron & Steel Co LTD'ye 14 milyon doların üzerinde malzeme sattı. Dünyanın en büyük çelik üreticisi China Baowu Steel Group'un (Baowu) listelenen koludur. Yaklaşık dört yıl önce, maden şirketi küresel tedarik zincirinin verimliliğini artırmak için Ethereum blok zincirini kullanmaya başlama planlarını açıkladı. BHP jeofizikçisi Tyler Smith, o sırada dağıtılmış defter teknolojisinin ilgili taraflar ve izleme süreçleri arasındaki veri şeffaflığını artırabileceğini söyledi.

Reuters haberine göre, çelik üreticisi devi Baosteel'e neredeyse 100 milyon Yuan (14 milyon dolar) demir cevheri değerinde ilk satışını tamamladı. Şirket ayrıca gelecekte de benzer işlemler için blockchain kullanacağını bildirdi. Daha önce BHP, ilk demir cevheri alımının Londra merkezli büyük metaller ve madencilik şirketleri olan Rio Tinto ile blok zinciri tarafından desteklendiği sonucuna vardı. İlginç bir şekilde, işlemler ABD doları değil, Çin para birimi Yuan kullanılarak yapıldı. Baowu yetkilileri, demir cevheri işlemlerinde Yuan çözümünün aktif olarak teşvik edilmesinin sadece operasyonel ihtiyaçlar için değil, aynı zamanda yuanın uluslararasılaşma eğilimi ile de uyumlu olduğunu söyledi.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ