Bloomberg'e göre Beyaz Saray, kripto varlıklarının faydalarını ve risklerini araştıran resmi bir yönerge üzerinde çalışıyor.

Bloomberg'e göre Beyaz Saray, kripto varlıklarının faydalarını ve risklerini araştıran resmi bir yönerge üzerinde çalışıyor. Siparişin, diğer dijital varlık konularının yanı sıra bir CBDC veya dijital dolar beklentilerini kapsadığı bildiriliyor.

Biden yönetiminin önümüzdeki ay kadar erken bir tarihte piyasaya sürülecek kripto hakkında bir yönetici emri üzerinde çalıştığı bildiriliyor.

Bloomberg'in yakın tarihli bir raporuna göre, Beyaz Saray yönergesi, dijital varlıkların yararlarını ve risklerini inceleyen hükümet çapında bir strateji sunacak. Şu anda, siparişle ilgili resmi bir iletişim yapılmadı. Bununla birlikte, çeşitli üst düzey yönetim yetkililerinin aynı konuyu görüşmek üzere toplantılar düzenlediği bildiriliyor. Önümüzdeki haftalarda Başkan Joe Biden'a planın bir taslağını sunmaları bekleniyor. 

 Biden yönetimi tarafından geliştirilen çerçevenin bir Merkez Bankası Dijital Para birimini (CBDC), bu durumda dijital bir doları kapsadığı söyleniyor. Geçen hafta, Fed aynı konuda bir Beyaz Kitap yayınladı, ancak Beyaz Saray ve Kongre tarafından onaylanmadan projeye devam etme niyetinde olmadığını iddia etti.

ABD'li Milletvekilleri ve Kripto Yasaları

Kripto endüstrisini düzenlemek, ABD'nin sahip olmadığı yasal bir çerçevesi olmayan özenli bir girişimdir. Geçmişte, farklı yasa koyucular ve politikacılar, bunların nasıl çerçevelenmesi gerektiği konusunda farklı görüşlere sahip olsalar da düzenleyici önlemler çağrısında bulundular. Örneğin, Wyoming Senatörü Cynthia Lummis, pozitif düzenlemenin sektöre fayda sağlayabileceğini söyledi. Senatör Elizabeth Warren gibi diğerleri, kripto madencileri, borsalar ve genel olarak dijital varlıklar hakkında daha eleştirel davranarak onları “berbat bir yatırım” olarak nitelendirdi. Merkezi olmayan finansı (DeFi) desteklediğini söyleyerek endüstrinin durdurulmasını istedi. İkincisi, onun görüşüne göre, “kripto dünyasının en karanlık kısımlarından biri”.

Geçen ayın ortalarında Senato, faydaları, riskleri ve düzenlemeleri hakkında çok sayıda çelişkili görüşü betimleyen stabilcoinler hakkında bir oturum düzenledi. Senatör Patrick Toomey'in beğenileri, dijital paraların işlem maliyetlerini düşürürken işlem hızını ve ödeme sistemlerine erişimi artırdığını söyledi. Öte yandan, Senatör Sherrod Brown gibi muhalifler, tüm yatırımcıların parasını kaybetme riskini söyleyerek stablecoin'leri "vahşi finansal spekülasyon" olarak nitelendirdi.

Şu anda sadece Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) emtia olarak temizlendi. Bu nedenle bunlarla ilgili yatırımlar Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu (CFTC) tarafından denetlenir. Diğer kripto varlıkları belirsizlik içinde kaldı, Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu'nun (SEC) uyumsuzluk nedeniyle onların peşine düşüp düşmeyeceğinden bir şekilde emin değil.

Düzenleyici ve Ripple arasında devam eden bir dava, kripto endüstrisi için meseleleri daha da netleştirebilir. XRP topluluğunun bir parçası olan avukatlar, davanın bu yılın başlarında, kazanan tarafta Ripple ve XRP ile sona ereceğini düşünüyor. SEC Başkanı Gary Gensler kısa süre önce, para toplayan tüm kripto projelerinin menkul kıymetler yasalarına tabi olduğunu söyleyerek aynı konuda biraz netlik sağlamaya çalıştı.

Önerilen kripto yasaları hakkında tartışmalar yürüten diğer ülkeler arasında Rusya ve Hindistan yer alıyor. Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Dubai'de bir kripto merkezinin gelişimini desteklerken düzenleyici kurumlar kurarak burada daha gelişmiş durumda.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ