2019'dan bu yana, merkezi olmayan finans DeFi, kripto para birimi için değerli bir yardımcı program olduğunu kanıtladı ve muhtemelen boğa piyasasını başlattı.

2019'dan bu yana, merkezi olmayan finans DeFi, kripto para birimi için değerli bir yardımcı program olduğunu kanıtladı ve muhtemelen boğa piyasasını başlattı. Verim çiftçiliği, stake etme ve borç verme, birçok kripto para yatırımcısına çift ve hatta üç basamaklı bölgede yıllık faiz oranları kazandırdı. Geleneksel finansta duyulmamış!

Ancak yüksek getiri ile yatırımcılar da yüksek risklerle karşı karşıya kaldı. Kullanıcı fonlarının boşaltıldığı çok sayıda akıllı sözleşme istismarı ve aniden büyük miktarda kripto para çeken DeFi protokollerinin kötü niyetli faaliyetleri, sağlıklı bir şüphecilikle sonuçlandı. Ayrıca, NFT'ler etrafındaki spekülasyonlar kazançlı bir yatırım alternatifi haline geldiğinden, DeFi sahne arkasına geçti ve yatırımcıların JPEG'leri çevirerek muazzam çarpanlar elde etmelerini sağladı.

Ancak kripto meraklılarının odak noktası NFT'lere kayarken, DeFi daha geniş bir "Web3" hareketine dönüştü. Bancor gibi sağlayıcılar, paydaşlar için daha güvenli bir ortam sağlamak için protokollerini sürekli olarak geliştirdi. Ocean Protocol gibi diğerleri, milyarlarca dolarlık endüstrileri bozmak için DeFi altyapısını geliştirdi ve uyguladı. Sonuç olarak, temel atıldı ve DeFi, daha geniş kripto para birimi piyasa kapitalizasyonunu tüm zamanların en yüksek seviyelerine çıkarmak için yeniden sahneye çıkmanın eşiğinde olabilir. NFT pazarının 50 milyar dolara yakın değere sahip olması ve Superbowl'da yer alan projelerle, diğer trendleri aramaya değer olabilir.

Keşfedilmemiş Bir DeFi Yardımcı Programı: Data

Veri, dünyanın en değerli kaynağıdır. Geleceğimiz, yalnızca büyük miktarda veri mevcut olduğunda başarılı bir şekilde çalışabilen yapay zeka gibi teknolojilere bağlıdır. Ancak şu anda dünyadaki verilerin %0,5'inden daha azına erişilebilir. Geleneksel kaynaklar gibi, veriler de haksız, tekelci bir pazar gücü yaratan büyük şirketler tarafından kullanılır. Google'ın analizlerinin neden dünyanın en iyisi olduğunu hiç merak ettiniz mi? En fazla veriye sahipler. Veri ekonomisi, henüz keşfedilmemiş trilyon dolarlık bir fırsattır.

DeFi alanında bu fırsatı ortaya çıkarmayı amaçlayan bir proje var. Yakın zamanda Dünya Ekonomik Forumu tarafından Teknoloji Öncüsü ödülüne layık görülen Okyanus Protokolü olarak adlandırılıyor. Ocean'ın ayrıca Avrupa hükümeti ve Alman Merkez Bankası ile teknolojilerinin uzayda 'karşılaştırılabilir rakiplere sahip olmadığını' belirten bir anlaşması var.

Ocean, DeFi altyapısı üzerine kurulu merkezi olmayan, çok zincirli bir veri pazarı inşa ediyor. Amaç, yerel jetonlarını OCEAN'ı açık veri ekonomisi için temel para birimi yapmaktır.

Ocean Data Market V4, Q1/2022'de piyasaya sürüldüğünde, veri sahipleri veri setlerini bir NFT'ye dönüştürebilir, bu da verilerin münhasır hakkını kanıtlıyor. Bir Bored Ape sahibi olmaya benzer, ancak bir JPEG dosyası yerine Data NFT sahipleri bir veri kümesi hakkına sahiptir. Data NFT sahipleri ayrıca ERC20 standardına dayalı bir Datatoken kaynağı da oluşturabilir. Veri belirteçleri, varlıklar gerçek dünya verileriyle desteklenirken, herhangi bir DeFi etkinliğinin gerçekleşmesine izin verir.

Ocean Protocol'ün Veri Pazarı'nda, veri yatırımcıları Datatoken likidite havuzlarında pay alabilir veya OCEAN'ı Datatokens ile değiştirerek artan bir veri kümesinin değerine bahse girebilir. Birisi veri setinin kendisine erişmek isterse, veri alıcıları verilere erişmek için Datatokens satın alabilir. Bu, değerli bir yardımcı program olduğunu kanıtlıyor, çünkü Data NFT sahipleri, Datatoken'leri veri alıcılarına satarak aktif olarak gelir elde edebiliyor. Tüm işlevler, Ethereum, Polygon, Binance Smart Chain veya Polkadot's Moonriver'da blok zinciri teknolojisi ile düzenlenir.

DataFi Altyapısı

Ocean Protocol ekosistemini çevreleyen büyüyen bir topluluk var. Data Finance'in büyüklüğünü anlayanlar gitmedi. Ocean Protocol'ün DAO'su, verilerin değerli bir DeFi yardımcı programı olarak benimsenmesini hızlandıran değerli altyapı oluşturmak için üçüncü taraf ekipleri finanse eder. Örneğin DataX, veri destekli kredilendirme ve çok daha fazlasını hedefleyen bir "Data DEX" sunan bir veri finans protokolü olan Datapolis'i inşa ediyor. Diğer bir proje, kullanıcıların veri varlıklarını takip edebilecekleri ve telefonları aracılığıyla Ocean Data Market'te hisse veya takas yapabilecekleri, Data Whale'ın iOS ve Android için ALGA mobil Datatoken cüzdanıdır.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ