Binance, "Dubai sanal serbest bölgesine benzer" bir dijital merkez oluşturmak için Nijerya İşleme Bölgeleri Kurumu NEPZA ile ön görüşmelerde bulunuyor.

Binance, Afrika

Binance, "Dubai sanal serbest bölgesine benzer" bir dijital merkez oluşturmak için Nijerya İşleme Bölgeleri Kurumu  NEPZA ile ön görüşmelerde bulunuyor.

Bu yeni özel ekonomik bölge, kripto ve blok zinciri alanında faaliyet gösteren işletmeleri desteklemeyi amaçlıyor.

Nijerya hükümetinin kripto ve blok zinciri ile ilgili işletmeleri desteklemek için özel bir ekonomik bölge oluşturmak için kripto borsası Binance ile birlikte çalıştığı bildiriliyor. İki paydaşın da bununla ilgili ön görüşmeler yürüttüğü bildiriliyor.

Nijerya İşleme Bölgeleri Kurumu'na  NEPZA  göre, ortaklık "Dubai sanal serbest bölgesine benzer" bir dijital merkez inşa etmeyi amaçlıyor. Afrika'nın en popüler ülkesi Nijerya, ekonomisini ham petrolden dijital teknolojiye doğru çeşitlendirmek istiyor.

NEPZA'nın genel müdürü Adesoji Adesugba, önerilen bölgenin Afrika'daki ilk bölge olacağını söyledi. Bu nedenle, Dubai'nin sanal bölgeleri gibi, bu bölge de kripto işletmelerine kripto dostu yasalar, düzenlemeler ve vergi teşvikleri sağlamayı amaçlamaktadır.

Nijerya, dünya genelinde en yüksek kripto benimseme oranlarından birine sahip. Triple-A'nın son anketine göre Nijerya'da 22 milyondan fazla kripto kullanıcısı var. Adesoji Adesugba'ya göre, özel ekonomik bölge Nijerya'nın dijital ekonomisini geliştirmeye yardımcı olacak ve aynı zamanda vatandaşları için "istihdam fırsatlarını genişletecek". Bu aynı zamanda Batı Afrika ülkelerinde kriptonun benimsenmesini sağlama vizyonlarını da güçlendirecek. Ekledi:

Amacımız, blok zincirlerinde ve dijital ekonomide trilyon dolara yakın bir sanal ekonomiden yararlanmak için gelişen bir sanal serbest bölge oluşturmaktır. Kurumun yetkisi, Sayın Bakanın direktifi ve Cumhurbaşkanı Muhammadu Buhari'nin ekonomik kalkınma gündemi doğrultusunda vatandaşlarımız için ekonomik fırsatları genişletmek için yeni temeller atmaya çalışıyoruz.

Nijerya, CBDC e-Naira Üzerinde Aktif Olarak Çalışıyor

Nijerya genelinde kripto paranın benimsenmesi, istikrarsız hükümet politikaları ve yetersiz bir finansal sistem arasında büyümeye devam etti. Sonuç olarak, Nijerya hükümeti de dijital varlıkların ticareti için düzenlemeler yaptı. Ayrıca, Nijerya Borsası Ltd., borsada ticareti derinleştirmek için gelecek yıl blok zinciri özellikli bir platform sunmayı da planlıyor.

Geçen yıl Ekim 2021'de Nijerya, merkez bankası dijital para birimi  CBDC e-Naira'yı piyasaya sürdü. O zamandan beri, bir milyona yakın e-Naira benimseyen gördü. Şimdi, Nijerya merkez bankası, özellikle banka hesabı olmayan insanları çekerek önümüzdeki 12 ay içinde e-Naira'nın benimsenmesini on kat artırmayı planlıyor.

CBDC genişlemesinin ikinci aşamasında, merkez bankası 8 milyon e-Naira kullanıcısını hedefliyor. Geçen ay, Nijerya merkez bankası Başkanı Godwin Emefiele şunları söyledi:

Naira gibi, e-naira'nın da tüm Nijeryalılar için geçerli olması bekleniyor ve banka hesabı olmayanları dijital ekonomiye getirmek için daha fazla olanak sağlayacak.

Artık dijital bir ekonomide olduğumuz gerçeğiyle yaşamaktan başka seçeneğimiz yok. Nakit kullanımı sıfıra inecek ve dijital para kullanımı artarak hayatımızın bir parçası haline gelecek.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ