Katman 2 (L2) blok zincirleri, artan küresel kripto kabulünün ortasında katman 1'leri (L1) tamamlamaya devam etti.

Binance Araştırması: Katman-1

Katman 2 (L2) blok zincirleri, artan küresel kripto kabulünün ortasında katman 1'leri (L1) tamamlamaya devam etti. Ethereum, BNB zinciri ve Polygon başta olmak üzere neredeyse tüm blok zincirleri 2022'de günlük aktif kullanıcı sayısında artış kaydetti.

Kripto piyasası, son on iki ayda hem iyi hem de kötü büyük olaylar kaydetti. Binance Research tarafından hazırlanan bir rapora göre, Ethereum, BNB Chain, Solana ve Avalanche dahil olmak üzere üst katman 1 blok zincirleri, 2022'de zincir üzerinde önemli etkinlik kaydetti. Lider katman 2 ölçekleme çözümü Polygon (MATIC), Terra Luna'nın çöküşünün ardından önemli bir pazar payı elde etti. . Öte yandan FTX patlamasından en çok Solana (SOL) ağı etkilendi.

Binance raporunda, "Kriptodaki tartışmasız en önemli alt sektördeki maddi olaylarla dolu bir yıl oldu."

Açıkçası, 2022'de Ethereum, BNB zinciri ve Polygon başta olmak üzere neredeyse tüm blok zincirlerinin günlük aktif kullanıcı sayısında artış kaydetti. Bununla birlikte, günlük işlemlerde yaklaşık 2 milyon artış görülen Solana dışında, neredeyse tüm blok zincirlerindeki günlük işlem sayısı 2022'de önemli ölçüde azaldı.

Katman 2 (L2) blok zincirleri, artan küresel kripto kabulünün ortasında katman 1'leri (L1) tamamlamaya devam etti. Ethereum birleşmesi, ETH ana ağının işaret zincirine başarılı bir şekilde taşınmasının ardından yılın en büyük olayıydı.

Kripto alanındaki birçok kişi arasında, ana L1'lerin basitçe yerleşim katmanları haline geleceği, L2'lerde ise yürütme ve faaliyetin gerçekleşeceği fikri tartışıldı. Şimdiden bunun birazını görüyor olsak da, 2023 pekala bunun çok daha büyük ölçekte gerçekleştiğini gördüğümüz yıl olabilir.

2023 İçin Kripto Beklentileri

Kripto piyasası 2023'e, Bitcoin fiyatının FTX ve Alameda serpintisinden kaynaklanan kayıpları ortadan kaldırmasıyla bir yükseliş hissi ile başladı. Ancak piyasa analistleri, ATH'yi bu yıl veya gelecek yıl yeniden test etmeden önce önümüzdeki çeyreklerde fiyatların düzelmesini ve konsolide olmasını bekliyor.

Solana'nın meme coin'i BONK ve Aptos dahil olmak üzere yeni kripto projeleri, YTD'nin merkezinde yer aldı. Ayrıca, geçen yılki sermaye girişlerinin de gösterdiği gibi, daha fazla kurumsal yatırımcı Web3 endüstrisine büyük ilgi göstermiştir. Sonuç olarak, daha fazla geliştiricinin deneyimli blockchain mühendislerine olan yüksek taleple sektöre girmesi bekleniyor.

“Aptos (2022'nin 4. çeyreğinde ana ağa geçen) ve Sui (2023'ün başlarında piyasaya sürülmesi bekleniyor). Bu L1'lerin her ikisi de, Move programlama dili dahil olmak üzere çeşitli yenilikleri beraberinde getiriyor" dedi.

Binance'e göre, sonraki 2 blok zincirinin 2023 ve sonrasında katlanarak büyümesi bekleniyor. Ayrıca, L2'lerde kilitlenen toplam değer (TVL), Ethereum'daki 25 milyar ABD doları olan toplam DeFi TVL'ye ve 900 milyar ABD dolarına yakın toplam kripto piyasası değerine kıyasla yaklaşık 4,5 milyar ABD dolarıdır.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ