Rapor tartışması devam ediyor.

Binance CEO

15 Ocak'ta blockchain analitik firması Chainalysis, kripto para birimi borsaları Binance ve Huobi'nin 2019'da OTC brokerleri tarafından aklanan tüm kripto para birimlerinin yaklaşık % 50'sinin OTC brokerleri üzerinden aklandığını iddia eden bir rapor yayınladı. Aklanan fonları kendilerine gönderen aracılar, Binance CEO'su Changpeng Zhao da son zamanlarda buna cevap verdi.

“Chainalysis’ işi bu veriler için borsalar alıyor ”dedi. Verilerin herkese açık hale getirilmesi durumunda bu sorunun olmayacağını da sözlerine ekledi. Binance'in ücretli bir Chainalysis müşterisi olduğunu ve bu şekilde davranmalarının “kötü iş görgü kuralları” olduğunu da belirtti. Başka bir tweet'e yanıt olarak CZ, bunun Binance ve Chainalysis arasındaki müşteri gizlilik anlaşmasını ihlal edebileceğini iddia etti.

Bununla birlikte, Chainalysis hızlı bir şekilde yanıt verdi ve raporun Binance gibi kriptoyu herkes için daha güvenli hale getiren borsaların iyi çalışmasını teşvik etmek için yayınlandığını söyledi. Firma, "Kara para aklama hakkındaki raporumuz, bozuk OTC brokerlerinden oluşan bir ağ ortaya koydu ve uzun süredir ortağımız Binance'i hedeflemedi. Bu alanın kalitesini herkes için iyileştirmek için kullanan Binance gibi pazar liderlerini, güçlü bir şekilde destekliyoruz.”

CZ, verilerin neden kamuya açık hale getirilmesi gerektiğine ilişkin önemli noktaları artırmış olsa da, blockchain veri analizi firmalarının kar elde etmeye devam etmeleri ve kripto para birimleri ve pazarları hakkında değerli bilgiler sağlamaya devam etmeleri önemlidir. Ayrıca, bu firmalar, verilerinin neyi temsil ettiğini belirleyebilen, kesinlikle ücretsiz yapmayan uzmanlar ve nitelikli analistler istihdam ederler.

Chainalysis raporu, Binance ve Huobi'nin 2019 yılında yasadışı faaliyetlerle ilişkili 300.000'den fazla bireysel hesaptan aklanan Bitcoin aldığını ve 800'den fazla hesabın iki borsada aklanan BTC'nin dörtte üçünden fazlasını aldığını iddia etti.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ