Binance CEO'su Changpeng Zhao'ya göre CBDC'ler asla Bitcoin gibi kripto para birimleriyle aynı kullanım özgürlüğünü sunmayacak.

Binance CEO

Binance CEO'su Changpeng Zhao'ya göre CBDC'ler asla Bitcoin gibi kripto para birimleriyle aynı kullanım özgürlüğünü sunmayacak.

Binance CEO'su Changpeng Zhao Pazartesi günkü Bloomberg röportajında, Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) gibi kripto para birimlerinin Çin'in dijital yuanı gibi daha kısıtlayıcı dijital para birimleriyle "bir süre" birlikte var olacağını söyledi.

Zhao'ya göre, Bitcoin (BTC) gibi kripto para birimlerinin bazı temel özellikleri - kullanım özgürlüğü ve sınırlı arz - CBDC'ler tarafından sunulmayacak. "Günün sonunda, bunlar kullanıcıların önemsediği temel özelliklerdir" dedi.

Zhao, iki tür dijital varlık arasındaki farkların, merkez bankası tarafından verilen para birimlerini kripto endüstrisindeki insanlar için çekici hale getirebileceğini söyledi. "Merkez bankası dijital para birimlerinin çoğu kendilerine bağlı çok fazla kontrole sahip olacak" dedi.

ABD doları gibi bir itibari para biriminin aksine, dünyanın en büyük kripto para birimi olan Bitcoin, sınırlı bir arza sahiptir, yani dünyada hiçbir zaman 21 milyondan fazla bitcoin olmayacak demektir. Birçok kripto destekçisi, Bitcoin'in fiat felaketine karşı potansiyel bir koruma olarak ortaya çıkabileceğini öne sürerek, para basımıyla desteklenen enflasyona işaret ediyor.

Zhao’nun CBDC’ler hakkındaki yorumları, ABD’nin CBDC planlarını ilerletmesi ve kar amacı gütmeyen Dijital Dolar Projesi’nin Pazartesi günü beş pilot dijital dolar programını duyurmasıyla birlikte geldi. Önümüzdeki 12 ay boyunca testlere devam etmek için kuruluş, 2019'dan bu yana bir CBDC geliştirmede İsveç merkez bankasıyla ilgilenen bir şirket olan muhasebe devi Accenture ile iş birliği yaptı.

Yeni dijital dolar çabalarına rağmen, Federal Rezerv başkanı Jerome Powell geçen hafta dijital doları doğru bir şekilde elde etmenin ilk olmaktan çok daha önemli olduğunu yineledi. Powell daha önce, kullanıcı gizliliği ve güvenliği gibi CBDC ile ilgili önemli endişeleri özetlemişti.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ