BMW, bir müşteri sadakat programı ve günlük operasyonlarının geliştirilmesinde merkezi olmayan teknolojiyi kullanacak.

Binance İçin Büyük: BMW, Blockchain Sadakat Programı İçin BNB Zincirini ve Coinweb

BMW, bir müşteri sadakat programı ve günlük operasyonlarının geliştirilmesinde merkezi olmayan teknolojiyi kullanacak.
Başta Mercedes, Alfa Romeo ve Ferrari olmak üzere diğer otomobil üreticileri de merkezi olmayan teknolojiyi keşfetmeye ilgi gösterdi.

Ünlü Alman otomobil üreticisi BMW ve Coinweb (bir blockchain altyapı firması), özellikle Tayland'daki müşterileri için blockchain teknolojisini işine dahil etmek için eski şirket için ortaklık kurdu. BMW, işlemleri halletmek için BNB zincirini kullanacak, Coinweb ise merkezi olmayan altyapı sağlayacak.

Bu birleşme iki aşamalı olacak. İlk aşama, blockchain teknolojisini otomobil üreticisinin günlük operasyonlarına dahil etmek, bu da evrak işleri artık gerekli olmayacağından operasyonları kolaylaştıracak. Ayrıca, şirketin otomobil finansmanı hizmetlerini modernize etmesini sağlayacaktır. İkinci aşama, bir müşteri sadakat programının tanıtılmasıdır.

Bu amaçla Coinweb, bu sadakat programı için özel bir Web3 uygulaması oluşturacaktır. Uygulama, BMW müşterileri için bir ödül planıdır, ancak blok zinciri üzerine kurulmuştur. Her müşterinin çeşitli eylemleri, ekosistemdeki katmanını ve statüsünü ve onlara verilen sadakat ödüllerini belirleyecektir.

Bu ödüller, belirli BMW ürünleri ve hizmetleri ve BMW'nin yakında kurmayı planladığı kapalı bir topluluğa erişim için kullanılabilir. Ek olarak, müşteriler Binance'in yerel BNB zincirini kullanarak işlemlerini gerçekleştirebilir.

Merkezi Olmayan Teknolojinin Büyümesini Gözlemlemek

Cointelegraph ile yakın zamanda yapılan bir röportajda Coinweb CEO'su Toby Gilbert, ödül sisteminin nasıl çalışacağına dair görüşlerini paylaştı. Ona göre, BMW topluluğu içindeki her müşterinin temas noktası bir ödül noktasına sahiptir. Temas noktalarına örnek olarak bir hizmet için ödeme yapmak veya bir araba satın almak verilebilir.

Gilbert ayrıca, "Müşteriler için diğer BMW ürünleri ve hizmetleri için kullanabilecekleri sadakat puanları olacak. Şu anda bu ortaklık BMW'nin Tayland müşterileri içindir. Ancak, bu programı dünya çapındaki diğer ülkelere yaymayı umuyoruz.”

BMW Tayland'da üst düzey bir yönetici olan Bjorn Antonsson, şirketin birkaç kullanım durumu da dahil olmak üzere son birkaç yılda merkezi olmayan teknolojinin büyümesini ve benimsenmesini gözlemlediğini belirtti. Antonsson, blockchain teknolojisinin BMW'nin günlük faaliyetlerine dahil edilmesinin şeffaflığı ve verimliliği artıracağından emin olduğunu da sözlerine ekledi. Böylece artık herhangi bir evrak işine gerek kalmayacak.

Otomobillerde Merkezi Olmayan Teknoloji

BMW'nin yanı sıra diğer otomobil üreticileri de merkezi olmayan teknolojiyi keşfetmeye ilgi gösterdi. Tek fark, BMW'nin son dört yıldır bu teknolojiyi keşfetmesidir. BMW'nin bu teknolojiyi ilk kullanımı, kobalt tedarikini takip etmekti.

Dev otomobil firması kobalt tedarik zincirinde etik dışı uygulamalar gözlemlediğinden takip gerekli hale geldi. Bu arada, Almanya merkezli bir başka lider otomobil üreticisi olan Mercedes de blockchain teknolojisini kullanıyor. Bir rapora göre kripto paralar ve NFT'ler bu yıl Mercedes'in en aktif tanıtım araçları oldu.

Ayrıca, Ferrari'nin son ortaklığı NFT'leri içerirken, Alfa Romeo (İtalya'nın ünlü otomobil üreticisi) blockchain teknolojisi ile araba kayıtlarını takip ediyor. Blockchain teknolojisini operasyonlarına entegre eden bu otomobil üreticileriyle, başkalarının da aynı şeyi yapmaya başlaması an meselesi.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ