Binance’ın Bitcoin madencilik endüstrisine girişi Bitcoin topluluğu için büyük bir farklılık yaratabilir.

Binance’in Madencilik Havuzu Tüm Madencilik Sektörünü Bozabilir

Binance’ın Bitcoin madencilik endüstrisine girişi Bitcoin topluluğu için büyük bir farklılık yaratabilir.

Binance kendi maden havuzunu başlattı. Bu, madenciler için kötü haberleri heceleyebilir, ancak muhtemelen düşündüğünüz nedenden dolayı değil. Binance'ın sektördeki erişimini genişletmeye devam ettiğini hepimiz biliyoruz. Borsada bildirilen 400 milyon dolarlık bir CoinMarketCap satın alması, kripto sekötrünün en üstünde dikkat çekmeye doğru cesur bir adım attı ve 2020 yarılanmasından hemen önce madenciliğe girmesi, Binance'ın da kaynakta etkilemekle ilgilendiğini gösteriyor.

Tüm hesaplara göre, Binance'deki şirket kültürü yenilik ve deneylerden biri gibi görünüyor. CEO Changpeng Zhao'nun ulaşılabilir olduğu biliniyor ve şirket içinden iyi fikirler geldiğinde, yeni pazarlara girmek için muazzam kullanıcı tabanını ve savaş sandığını kullanabilir.

Soru, Binance’in havuzunun madencilerin kendileri üzerinde ne gibi bir etkisi olacak?

Başlangıç olarak, etki minimum olabilir. Binance’in ilk hedef pazarı, şu anda Huobi ve OKEx gibi diğer Çin borsalarının havuzları aracılığıyla madencilik yapan madenciler olacak. Bu borsalar arasında şiddetli bir rekabet var ve bu lens aracılığıyla bir havuz başlatan Binance görülebilir. Binance, kendi havuzunun iş geliştirme ekibini kurmak için doğrudan Huobi ve Bitmain'den de işe alımlar yaptı.

Hala ilk günler, ama Binance havuzlarını başlattığından beri küresel hashrate dağıtımındaki değişim aynı hikayeyi anlatıyor. Hem Huobi hem de OKEx, küresel hashrate’te birkaç yüzde pay kaybetti. OKExPool ve Huobi, Nisan 2020'de sırasıyla% 6,74 ve% 5,92'den Mayıs başında% 4,5'e ve% 4,0'a düşerken Binance, lansmandan bu yana ağın hashrate'inin% 4,5'ini çekti.

Bu arada, F2Pool ve SlushPool gibi köklü madencilik havuzları aynı dönemde hashrate paylarında bir artış gördü.

Şimdiye kadar, Huobi ve OKEx, havuzlarını ağırlıklı olarak borsa müşterilerini çekmek ve zaten sunulan hizmetleri desteklemek için kullandılar. Yaşlı havuzlar farklı bir şekilde rekabet ederken oldu bunlar.

Borsalar büyük miktarda Bitcoin ve diğer likit varlık rezervlerine sahiptir. Uzun süre kayıpta veya maliyete yakın bir şekilde çalışabilirler.

SlushPool'dan Edward Evenson ve Luxor'dan Ethan Vera yakın zamanda madencilik havuzu odaklı HASHR8 Podcast'deki bu kısa vadeli avantajı tartıştılar. Binance’in havuzunun bir kayıp lider olarak kullanılacağını, çünkü fiyatları yere çekmeyi göze alabileceğini öne sürdüler. SlushPool'daki iş geliştirme direktörü Edward Evenson'un dediği gibi:

“Yedekte 80.000 BTC'niz olduğunda, özellikle endüstrinin farklı sektörlerine dikey olarak entegre olduğunuzda, ne istersen yapmak oldukça kolaylaşıyor.”

Binance'ın Çin madencilik pazarına odaklanmasının bir başka nedeni, takımlarının çoğunluğunun, tabanlarının ve bağlantılarının hala Çin'de olması. Aynı zamanda iş açısından da mantıklı: Küresel hashrate’in % 65 ila% 70'i Çin'de.

Bununla ilgili endişelerim, yakın zamanda Genesis Mining'den Philip Salter tarafından ifade edildiği gibi, Çin'de aşırı merkezileşmenin tipik anlatıları değil. Nitekim, herkesin 2018 ayı piyasası sırasında Genesis'in müşterilerinin hashrateini nasıl ele aldığından dersler çıkarabileceği gibi, madencilere nasıl davrandığınıza şirketinizin bulunduğu yere odaklanmak çok daha önemlidir.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ