Kripto borsası Binance'e, Kazakistan'daki dijital varlıkların alım satım ve saklama hizmetlerini sunmak için ön onay verildi.

Binance, Kazakistan

Binance, Kazakistan Yetkililerinden Düzenleyici Onay Aldı

Astana Uluslararası Finans Merkezi'ni ( AIFC ) denetleyen düzenleyici kurum olan Kazakistan'ın Astana Finansal Hizmetler Otoritesi (AFSA), dünyanın önde gelen kripto para borsası Binance'e geçici bir lisans onayı verdi, şirket Pazartesi günü yayınlanan bir blog yazısında bunu açıkladı.

Duyuruda, Binance'in bir dijital varlık alım satım tesisi işletmesine ve AIFC platformunda dijital varlık saklama hizmetleri sunmasına izin verecek tam lisansı almak için başvuru sürecini tamamlaması gerektiği belirtiliyor.

Hareket bu bahardan sonra geldi, Kazakistan'ın mali gözlemcisi, ülkede kripto para birimi borsaları kurmak ve geliştirmek için bir pilot proje başlattı. Ardından Haziran ayında Nur-Sultan'daki yetkililer AIFC'ye kayıtlı platformların yerel bankalarda hesap açmasına izin verdi .

Binance'in kurucusu ve CEO'su Changpeng Zhao, "Kazakistan, Orta Asya kriptosunun benimsenmesi ve düzenlenmesinde öncü olduğunu gösterdi" dedi. Kripto girişimcisi, "Bu, Binance'in uyum öncelikli bir değişim olma ve dünya çapında güvenli ve iyi düzenlenmiş bir ortamda ürün ve hizmetler sunma taahhüdünü daha da ifade ediyor" diye ekledi.

Binance'in bölge başkanı Gleb Kostarev, gelişmeyi Binance'in Kazakistan'daki “dönüm noktası başarısı” olarak nitelendirdi. Astana Uluslararası Finans Merkezi'ne Binance Kazakistan'a bu ilkesel lisans onayını verme konusundaki destekleri ve vizyonları için minnettarız" dedi.

Çin'in Mayıs 2021'de endüstriyi çökertmesinin ardından Kazakistan önemli sayıda kripto madenciliği işletmesini kendine çekti. Ancak eleştirmenler, işin ülke ekonomisine çok az fayda sağladığı, çünkü çok fazla iş yaratmadığı ve büyüyen bir güç açığını daha da kötüleştirdiği konusunda ısrar ediyor. Az vergi ödeniyor ve kârı yurtdışına aktarılıyor.

Sonuç olarak hükümet yasadışı madencilik çiftliklerini kapatmak  kripto madencileri için kayıt gerekliliklerini genişletmek, dijital para basmak için tüketilen elektrik için ek ücreti artırmak ve madencilik şirketlerine kripto para birimlerini yerel platformlarda değiştirme seçenekleri sunmak için adımlar attı.

“Yeni pazarlar arayan büyük yatırımcıların, yüksek standartlarda düzenleyici uygulamaların yanı sıra net ve iyi yönetilen kurallara ihtiyacı var. AFSA'nın CEO'su Nurkhat Kushimov, bir düzenleyici bu gereksinimleri karşıladığında, güvene dayalı bir işbirliği ve oyuncuların güvenli ve verimli bir şekilde çalışabileceği bir ekosistem yaratır" dedi. “Binance'ın çalışmasının dijital varlık endüstrisinin bu canlı ekosistemini yerel ve bölgesel olarak daha da geliştireceğine inanıyoruz” dedi.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ