Bu yazımızda sizlere Maverick (MAV) sorusunun cevabını vermeye çalışacağız. Böylelikle MAV coin hakkında net bilgilere sahip olmuş olacaksınız.

Binance Launchpad’de Yer Verilen Maverick (MAV) Nedir?

Bu yazımızda sizlere Maverick (MAV) sorusunun cevabını vermeye çalışacağız. Böylelikle MAV coin hakkında net bilgilere sahip olmuş olacaksınız.

Maverick (MAV) Nedir?

Maverick, kurucuların ve likidite sağlayıcıların yüksek sermaye verimliliği elde etmelerini ve istedikleri Likidite Sağlama (LP) stratejisini yürütmelerini sağlayan, birleştirilebilir, merkezi olmayan bir finans altyapısıdır.

MAV, Maverick Protokolü'nün yerel hizmet tokenidir ve aşağıdaki işlevler için kullanılabilir:

Yönetişim: MAV token sahipleri, protokol yönetişim kararlarını oylamak için kullanılacak ve MAV almak için stake edebilirler.

Oylama: veMAV, protokol teşviklerinin Maverick AMM içindeki belirli havuzlara veya pozisyonlara tahsis edilmesi de dahil olmak üzere topluluk oylama hakları sağlayacaktır.

Protokol, birlikte çalışan aşağıdaki ana bileşenlerden oluşmaktadır:

Maverick AMM: İlk Dinamik Dağıtım AMM'si. Kullanıcıların likiditeyi rastgele dağıtımlara yerleştirmesini sağlayan ve fiyattaki değişiklikleri takip etmek için kullanıcıların likiditesinin hareketini yerel olarak otomatikleştiren bir akıllı sözleşme.

Artırılmış Pozisyonlar: AMM sözleşmesinin üzerine oturan ve protokollerin cerrahi bir hassasiyetle likidite çekmek için belirli dinamik dağıtımlara token ödülleri eklemesine olanak tanıyan bir akıllı sözleşme.

Oylama Emaneti: Boosted Positions ve Maverick yönetişiminde oylamayı kolaylaştıran bir akıllı sözleşme.

Proje, 2.000.000.000 MAV toplam token arzının 360.000.000'unun satıldığı üç tur özel token satışından 17.460.000 USD toplamıştır. En son özel token satış turunda MAV fiyatı 0,1 USD olmuştur.

13 Haziran 2023 itibarıyla, toplam MAV arzı 2.000.000.000'dur ve listeleme sonrasında dolaşımdaki arz 250.000.000 olacaktır.

Maverick'in Öne Çıkan Özellikleri

Dinamik Dağıtım AMM: Maverick AMM'nin temel yeniliği likidite hareketinin yerel otomasyonudur. Önceden, bir likidite sağlayıcısı likiditesini her zaman aralık içinde tutmak istiyorsa, likidite pozisyonunu sürekli olarak izlemek ve manuel olarak hareket ettirmek için gaz ödemek zorundaydı. Maverick AMM, kullanıcıların likiditelerini kendileri için hareket ettirecek bir hareket modu seçmelerine izin vererek bu karmaşıklığı ortadan kaldırır.

Sağ Mod, likiditeyi temel varlığın fiyatını takip edecek şekilde hareket ettirerek yükseliş fiyat inancını ifade eder.

Sol Mod, likiditeyi temel varlığın fiyatını takip edecek şekilde aşağı hareket ettirerek düşüş fiyat inancını ifade eder.

Her İki Mod, likiditeyi her iki yöndeki fiyat hareketini takip edecek şekilde hareket ettirir, stabilcoinler ve diğer sıkı ilişkili çiftler için uygundur.

Özelleştirilmiş Likidite Dağılımları: Maverick AMM, kullanıcı tarafından tanımlanan bir aralıkta tekdüze olmayan likidite dağılımlarını destekler. Bu, artık tek tip dağılımlara razı olmak veya ihtiyaçlarına uygun bir dağılım yapılandırmak için birden fazla pozisyon açmak zorunda kalmayan likidite sağlayıcıları için yeni bir özelleştirme derecesinin kilidini açar.

Likidite Şekillendirme: Projeler, Artırılmış Pozisyonları kullanarak Maverick'teki likiditeyi cerrahi bir hassasiyetle teşvik edebilir. Mevcut teşvik modellerinde, token teşvikleri likidite sağlayıcılara tüm havuza dağıtılır, hiç kullanılmayan ve hatta bir projenin hedeflerine ters etki yapabilecek likidite ödüllendirilir. Maverick'te Artırılmış bir pozisyonu teşvik ederek, bir proje likidite sağlayıcılarını bir havuz içindeki belirli bir konsantrasyona çekebilir ve teşviklerinin verimliliğini en üst düzeye çıkarabilir.

Otomatik Ücret Bileşimi: Bir likidite pozisyonu tarafından üretilen tüm işlem ücretleri otomatik olarak o pozisyona geri eklenir. Bu, likidite sağlayıcılarının aksi takdirde ücretleri talep etmek ve bunları pozisyonlarına geri eklemek için harcayacakları gaz ücretlerinden tasarruf etmelerini sağlar.

Yerel LST Desteği: Maverick AMM, Liquid Staking Token'ları (LST'ler) yerel olarak desteklemek üzere tasarlanmış tek AMM'dir. Statik aralık ve stableswap AMM'ler, LST'ler gibi getiri tahakkuk eden varlıkları işlemek için tasarlanmamıştır.

Fiyat Takibi: Dinamik hareket modları ile Maverick AMM, bir LST'nin getiri eğrisi boyunca likiditeyi aralıkta tutmak için ideal çözümdür.

Protokol Desteği: Hem büyük hem de küçük LST protokolleri pazar payı için rekabet etmektedir. Maverick bu rekabetin gerçekleşebileceği en verimli platformdur: LP'ler verimli bir şekilde likidite sağlayabilir ve protokoller istedikleri likidite dağılımını verimli bir şekilde teşvik edebilir.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ