CZ, temelde güçlü projelerin likidite krizleri nedeniyle dağılmasına yardımcı olmak için bir “Piyasa Kurtarma Fonu” oluşturmaya çalışıyor.

Binance, Milyar Dolarlık Fonla Bitcoin, Ethereum ve Kripto Endüstrisini Çökmekten Kurtaracak

CZ, temelde güçlü projelerin likidite krizleri nedeniyle dağılmasına yardımcı olmak için bir “Piyasa Kurtarma Fonu” oluşturmaya çalışıyor.
Binance başkanı ayrıca dijital varlıkların çalışması için küresel bir standart oluşturma talebini de gündeme getirdi.
FTX çöküşünün kripto dünyasını tamamen sarsmasıyla birlikte, mevcut piyasa oyuncuları kripto endüstrisini bu krizin şokundan kurtarmaya çalışıyor. Birkaç saat önce Binance şefi Changpeng “CZ” Zhao, sektör oyuncularının likidite kriziyle karşı karşıya kalmasına yardımcı olmak için milyarlarca dolarlık bir “piyasa kurtarma fonu” duyurdu. Binance başkanı şunları söyledi:

FTX'in art arda artan olumsuz etkilerini azaltmak için Binance, aksi halde güçlü olan ancak likidite krizinde olan projelere yardımcı olmak için bir endüstri kurtarma fonu oluşturuyor. Daha fazla detay yakında gelecek.

Bu arada, uygun olduğunuzu düşünüyorsanız lütfen Binance Labs ile iletişime geçin. Ayrıca ortak yatırım yapmak isteyen diğer sektör oyuncularına da hoş geldiniz. Kripto gitmiyor. Biz hala buradayız. Yeniden inşa edelim.

@cryptoking adlı bir kullanıcı, kardeş hedge fonu Alameda Research tarafından sunulan kredilere teminat olarak yerel kripto FTT'lerini kullandıkları için FTX'in likiditesinin "aciz" olduğunu söyledi. Böylece kullanıcı, FTX'in asla "güçlü bir proje" olarak nitelendirilemeyeceğini de sözlerine ekledi.
Buna yanıt olarak CZ şunları söyledi: “Yalancılar veya dolandırıcılar asla güçlü projeler olarak kabul edilmez. Bu, ekosistemdeki diğer projeler için” dedi. Tron'un kurucusu Justin sun hemen bu fikri destekledi ve CZ'nin “bu endüstri kurtarma fonuna katılma girişimine katılacaklarını ve iyi inşaatçıların ve geliştiricilerin krizden kurtulmalarına yardımcı olacaklarını” sözlerine ekledi.

FTX Çöküşü ve Küresel Kripto Standartları Talebi

Geçen Cuma, 11 Kasım, FTX başkanı Sam Bankman-Fried, şirketin CEO'luğundan istifa ederken Bölüm 11'de iflas etti. CZ, bu olayı 2008 mali kriziyle karşılaştırdı ve bunun endüstri genelinde “basamaklı bir etkisi” olabileceğini ekledi. Geçen hafta sonu Endonezya'daki bir konferansta konuşurken Binance şefi şunları söyledi:

Bunun muhtemelen doğru bir benzetme olduğunu düşünüyorum. Bu tür bir olayın gerçekleşmesi, endüstri için yıkıcıdır. Çok fazla tüketici güveni sarsıldı ve bence temelde bizi birkaç yıl geriye götürüyor.

FTX düşerken, basamaklı etkiler göreceğiz. Özellikle FTX ekosistemine yakın olanlar olumsuz etkilenecek.

CZ ayrıca FTX çöküşünün kripto alanında daha fazla düzenleyici incelemeye yol açabileceğini ve bunun “dürüst olmak gerekirse muhtemelen iyi bir şey” olduğunu söyledi. Binance, FTX'in ABD dışı varlıklarını edinme yarışında daha önceydi. Ancak, müşteri fonlarının FTX tarafından kötüye kullanıldığına ilişkin raporların ve ABD SEC tarafından yapılan incelemenin ardından anlaşmayı hemen iptal etti.

Endonezya konferansı sırasında CZ, kripto alanı için küresel standartlar oluşturmaya yönelik toplu bir çabadan da bahsetti. “Sektör olarak şeffaflığı artırmamız gerekiyor. Bu endüstriyi daha sağlam hale getirmek için tüm dünyadaki düzenleyicilerle çok yakın çalışmamız gerekiyor. Düzenleyicilerin oynayacağı güçlü bir rol var, ancak bunun için herhangi bir partiyi suçlayamayız” dedi.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ