Binance, bu yeni gizlilik özelliğini yasaklamak için Güney Kore borsalarına katılıyor.

Binance, MWEB Özelliğini Kullanan Litecoin İşlemleri İçin Fon Kaybı Konusunda Uyardı

Binance, bu yeni gizlilik özelliğini yasaklamak için Güney Kore borsalarına katılıyor. Grup, Terra kazasının ardından Binance.US'a karşı yasal işlem başlattı.

Geçen ay, Litecoin geliştiricileri, Litecoin işlemlerinde isteğe bağlı bir gizlilik özelliği başlattı. Mimblewimble Uzantı Blokları  MWEB özelliği, Litecoin kullanıcılarının işlem verilerini gizlemesini sağlar. Ancak, işlem işleme hızını yavaşlatmaz. Bu özelliğin piyasaya sürülmesinin ardından, tüm Güney Kore borsaları Bithumb ve Upbit gibi geçen hafta kripto paraları listeden çıkardı.

Bu borsalar, bu özelliğin kullanıcı işlemlerini izlemelerini engelleyeceğini iddia ediyor. Bu nedenle, kara para aklama karşıtı politikalara itaat etmemiş olacaklardır. Buna karşılık, Binance henüz madeni parayı listeden çıkarmadı. Ancak kullanıcılarını Litecoin işlemlerini yaparken bu özelliği etkinleştirmemeleri konusunda uyardı. Duyuru, Litecoin transferleri için özelliği etkinleştiren kullanıcıların fonlarını kaybetme riskini taşıdığını ekliyor.

Bu Binance Uyarısının Nedeni

Güney Kore borsalarına kıyasla Binance, gizlilik odaklı paraları destekler. Bunun bir kanıtı, platformunda Monero, Zcash ve diğer popüler gizlilik dijital paralarının listelenmesidir. Bu nedenle, bu Binance uyarısının mevzuata uygunlukla bir ilgisi olması pek olası değildir.

Bunun yerine, bu duyurunun en olası nedeni rahatsızlıktır. Binance için MWEB özelliği olan ve olmayan Litecoin işlemlerini yönetmek elverişsiz olacaktır. MWEB özelliğini kullanan Litecoin işlemlerinde yer alan kripto adreslerini kimsenin tanımlayamayacağını belirtmek önemlidir.

Binance uyarısının bir kısmı, “MWEB özelliği aracılığıyla yapılan tüm LTC para yatırma işlemlerini Binance'e iade etmeyeceğiz veya kabul etmeyeceğiz. Bunu gönderenin adresini doğrulayamadığımız için yapıyoruz. Böylece gönderici ve alıcı bu tür fonları kaybedecektir.”

Grup, Binance.US'a Toplu Dava Açtı

Amerikalı kripto para sahiplerinin çıkarlarını temsil ettiğini iddia eden bir grup, Binance.US aleyhine toplu dava açtı. Binance.US, popüler kripto borsası Binance'in ABD'deki yan kuruluşudur. Grup, Binance.US'u alıcılara kayıt dışı menkul kıymetler satmakla suçladı. Böylece, zor kazanılan nakitlerini kaybetmelerini sağlıyor.

Şikayetçiler, 13 Haziran'da Kaliforniya'nın Kuzey Bölgesi'nde dosyalama yaptılar. Grup ayrıca Binance.US'nin iş modelinin “birkaç ABD kripto yatırımcısına kayıt dışı menkul kıymetlerin yasa dışı satışını” sağlamaya dayandığını iddia etti. Ek olarak, dosyalama ayrıca Binance.US'un bu stablecoin'i içeren artan işlem hacminden büyük karlar elde etmek için UST satışlarını aktif olarak teşvik ettiğini belirtiyor.

Şikayet, Binance.US'un bir komisyoncu olarak bunu yapma lisansına sahip olmadan UST sattığını ekledi. Böylece Binance.US, ABD menkul kıymetler yasalarına göre bir suç işlemiş oldu. Yine de Binance.US bu konuyla ilgili henüz resmi bir açıklama yapmadı.

Terra Kazasının Etkileri

Terra ağının çökmesini izleyen birçok etki oldu. Kazanın ardından 24 saat içinde toplam kripto para piyasası değerinden 40 milyar dolardan fazla silindi. Bu yasal işlem, geçen ay Terra ağının çökmesini takiben benzer birçok davanın ilki olabilir.

Bu denemenin başarısı, merkezi olmayan finansın DeFi yasallığı konusunda daha fazla netlik sağlayacaktır. İşlerin kötüye gitmesi durumunda kimin sorumlu olması gerektiğini de tanımlar.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ