Salı günkü bir blog gönderisinde Binance, Rusya'da verilen Visa ve Mastercard kredi kartlarının artık kripto para birimi değişim platformlarında bir işlem yöntemi olarak kullanılamayacağını duyurdu.

Salı günkü bir blog gönderisinde Binance, Rusya'da verilen Visa ve Mastercard kredi kartlarının artık kripto para birimi değişim platformlarında bir işlem yöntemi olarak kullanılamayacağını duyurdu. Ayrıca Rus kullanıcıların Rusya dışındaki kurumlar tarafından verilen Mastercard ve Visa kartlarını kullanamayacakları da öne sürüldü. Politika, duyuru metnine göre bu kartlarla “başlatılan tüm işlemler” için geçerlidir.

Visa ve Mastercard, Rusya'daki Operasyonlarını Askıya Aldığını Duyurdu

Kripto borsasının duyurusu, yeni politikanın nedeni olarak “Visa ve Mastercard tarafından alınan son kararları” gösterdi. Cumartesi günü erken saatlerde Visa ve Mastercard, Rusya'nın Ukrayna'yı işgaline karşı Rusya'daki operasyonlarını askıya alacaklarını açıkladılar. Binance CEO'su Changpeng Zhao da benzer şekilde politika değişikliğinin bir uyum eylemi olduğunu ima etti. "Bu bizim elimizde değil. Bizim kararımız değil” açıklamasının ardından Twitter'dan açıklama yaptı. Daha önce, Binance CEO'su Zhao daha önce Rus kullanıcılarının tamamen yasaklanmasını etik dışı olarak nitelendirdi ve öncelikle hükümet yaptırımlarına uyacaklarını söyledi.

Coinbase, 25.000'den Fazla Rusya Bağlantılı Adresi Engelledi

Coinbase'in Baş Hukuk Görevlisi Paul Grewal, Pazartesi günkü bir blog yazısında, platformun suç faaliyetleriyle bağlantısı olduğundan şüphelendiği Rusya bağlantılı 25.000'den fazla adresi engellediğini açıkladı. Bir alıntı şöyleydi: “Bugün, Coinbase yasa dışı faaliyetlerde bulunduğuna inandığımız Rus kişi veya kuruluşlarla ilgili 25.000'den fazla adresi engelliyor ve bunların birçoğunu kendi proaktif araştırmalarımızla tespit ettik. Bu adresleri belirledikten sonra, yaptırımların uygulanmasını daha fazla desteklemek için hükümetle paylaştık.”

Daha önce bildirildiği gibi, Binance ve Coinbase CEO'ları, kripto paranın Rusya'nın yaptırımlardan kaçmak için bir araç olarak kullanması için çok küçük olduğunu söyledi.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ