Bir Reuters araştırma raporu, Binance'in Rus hükümetiyle samimi olduğunu ve hükümetle veri paylaşarak kullanıcı güvenine ihanet ettiğini iddia ediyor.

Bir Reuters araştırma raporu, Binance'in Rus hükümetiyle samimi olduğunu ve hükümetle veri paylaşarak kullanıcı güvenine ihanet ettiğini iddia ediyor. Rapor, Binance'in yerel işini büyütmek istediğini ve bunun için her şeyi yapmaya hazır olduğunu iddia ediyor, ancak borsa raporu bir karalama kampanyası olarak nitelendirdi.

Binance'in düzenlemelerden kaçınma isteğini ve CEO'nun borsayı uyumluluğu çok az önemseyen agresif büyümeye yönlendirmedeki katılımını ifşa ettikten sonra, Reuters bir başka gölgeli Binance girişimini daha ortaya çıkardı. Bu sefer, borsanın Başkan Vladimir Putin'in hükümetiyle yakınlaştığı ve kullanıcılarının güvenine ihanet ettiği bildirildi.

Binance'in Rusya'daki hikayesi, borsa bir kripto krizinin ortasında ülkenin en büyüğü olmaya çalıştığı için birkaç ay öncesine uzanıyor. Her şeyin merkezinde, ticaret hacminde dünyanın en büyüğü olan borsada Doğu Avrupa ve Rusya'nın Başkanı Gleb Kostarev var.

Çıkış, Kostarev'in Rus hükümeti ile Binance arasındaki bağlantı olduğunu, hükümetin en üst düzey kurumlarından bazılarında yetkililerle bir araya geldiğini ve taleplerini borsaya ilettiğini bildirdi.

Böyle bir durumda Kostarev, kötü şöhretli KGB'nin halefi olan Federal Güvenlik Servisi'ne FSB bağlı olduğu bilinen ülkenin mali istihbarat teşkilatı Rosfinmonitoring'in liderleriyle bir araya geldi. Toplantıda, bilinen adıyla Rosfin, Binance'in sözde suçla mücadele için kullanıcı verilerini ajansla paylaşmasını talep etti.

Kostarev, verilerin suçla mücadele dışında başka nasıl kullanılacağını sorgulamadan Rosfin'in taleplerini kabul etti. Reuters'in eriştiği iş ortaklarından birine gönderdiği kısa mesajlara göre, Kostarev fazla seçeneği olmadığını hissettiğini iddia ediyor.

Ukrayna Savaşı, Kripto Yasağı ve Binance'in Putin Hükümetiyle İlişkisi

Rusya, aylardır kripto endüstrisinde en umut verici pazarlardan biriydi ve ticaret hacmi her iki ayda bir yeni rekorlar kırıyordu. Ancak Putin Ukrayna'yı işgal ettiğinde her şey değişti. Neredeyse bir gecede, Spotify gibi teknoloji devlerinden bankacılık holdinglerine kadar birçok küresel dev Rusya'dan uzak durdu.

Crypto aynısını yapmak için çok baskı altındaydı, ancak bir dizi büyük borsa Rus ve Belaruslu kullanıcılardan kaçınmayı reddetti. Coinbase, Kraken ve hatta Binance, Ruslardan kaçınmanın kendi içinde baskıcı olacağını söyleyerek zeminini korudu. Bu, Ukraynalı liderlerin borsaları baskıcılarını kesmeye çağırmasından sonra bile oldu.

Reated: Ukrayna kripto borsası kurucusu Binance'i Rus hükümetini desteklemek için çalışmakla suçluyor.

Perde arkasında, Binance, en azından Reuters'e "Çatışma nedeniyle Rus hükümetiyle aktif katılımın durduğunu" söyleyen borsanın yasal temsilcilerine göre, Rus hükümeti ile çalışmayı bıraktı.

Coinbase ve Kraken gibi şirketler için Rus kullanıcılarını desteklemeye devam edeceklerini iddia etmek, gerçek bir duruştan çok bir halkla ilişkiler dublörlüğüydü. Ne de olsa, ülkeden neredeyse hiç ticaret hacmi almıyorlar. Binance için standın çok büyük sonuçları oldu. Borsa ülkedeki en büyük borsadır ve bazı tahminler hakimiyetini pazarın beşte dördüne yerleştirmektedir.

2019 yılına kadar CZ Rusya'daydı ve vatandaşları geleneksel bankacılık sisteminin kölesi olmamaya çağırdı. FSB ajansı Rosfin ile Rusya'ya hizmet edecek yerel bir yan kuruluş açmak için bir anlaşma yaptı. Anlaşmanın bir kısmı, yerel birimin Rosfin'e kullanıcı verilerine sınırsız erişim vermesiydi.

Reuters tarafından ilerleme hakkında soru sorulduğunda, iddiaya göre tek tip bir yanıt verdi: Gelecekte Rusya'da yerel bir varlık kurmayı düşünürsek, Binance meşru bir kanun uygulama talebi olmadan asla veri paylaşmayacaktır.

Rusya'da, ülkenin muhalefet lideri Alexei Navalny tarafından kripto kullanımıyla ortaya çıkan ek bir entrika katmanı var. Putin yönetimi tarafından terör eylemleriyle suçlanan lider, aylardır hapiste, uluslararası kuruluşlar ve çoğu Batılı ülke tarafından kınanmış bir eylem.

Bir suikast girişiminden kurtulduktan sonra geçen ay dokuz yıl hapis cezasına çarptırıldı ve sonuç olarak resmi bankacılık kanallarına el konuldu ve iptal edildi. Navalny'nin genelkurmay başkanı Leonid Volkov, o zamandan beri destekçilerini Bitcoin aracılığıyla bağış yapmaya çağırdı.

Binance, kamp için önemli bir kanal oldu ve Volkov, kullanıcılara Binance'te nasıl hesap açacaklarını ve bağış yapacaklarını bizzat gösterdi. Destekçilerine, kriptonun hükümetin onları çökertemeyeceği birkaç yoldan biri olduğunu söyledi. Ancak Reuters'e göre, yanılıyordu ve Putin'in yönetimi başından beri Binance kullanıcılarının verilerine sahipti.

Volkov, "Bu insanlar tehlikede olacak" diyerek Binance'in "asla Kullanıcılarını korumak istiyorsa, Rus hükümetiyle her şeyi yapın” dedi. Binance sempatizanlarının kafasındaki tek düşünce, "Ama Binance'in başka seçeneği yoktu" olmalı. Eh, kaynaklara göre, kullanıcılarına ihanet etmesi istenen ancak reddettiği başka borsalar da vardı. Hatta onlardan biri olan EXMO, kullanıcılarına ihanet etmek yerine Rusya'dan ayrılmayı ve ülkedeki operasyonlarını satmayı bile seçti.

Metin mesajları ayrıca Rosfin'in OKX'i toplantılarından birine davet ettiğini gösteriyor. Ancak bir sözcü, OKX'in toplantıya katılmayı reddettiğini açıkladı.Binance, Kremlin ile gizli anlaşma yapma suçlamalarını reddetti. Bir açıklamada şunları söyledi: Binance'in Alexei Navalny dahil olmak üzere herhangi bir kullanıcı verisini Rus FSB kontrollü ajansları ve Rus düzenleyicileri ile paylaştığı yönündeki öneriler kesinlikle yanlıştır.

“Binance, Rus hükümeti ile diğer herhangi bir yargı yetkisinden farklı herhangi bir anlaşmaya girmedi . Bu yükümlülükler olağandır ve örneğin herhangi bir geleneksel banka aynı gerekliliklere tabi olacaktır” diye ekledi.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ