Kripto paranın benimsenmesi dünya çapında yayılmaya devam ederken, büyük kripto borsası Binance, öncülük ettiğini söylediği beş öne çıkan ülkeyi sergiliyor.

Kripto paranın benimsenmesi dünya çapında yayılmaya devam ederken, büyük kripto borsası Binance, öncülük ettiğini söylediği beş öne çıkan ülkeyi sergiliyor.

Hangi Ülkeler Var?

Yakın tarihli bir blog gönderisinde Binance, kriptonun benimsenmesini sağlayan çeşitli katalizörleri ele alıyor ve Statista'nın küresel tüketici anketinden elde edilen verilere dayanarak hızlı büyüme gören beş belirli ülkeyi vurguluyor.

Binance listesindeki ilk ülke, nüfusu 200 milyonu aşan Nijerya. Statista'dan yapılan bir analiz, Nijerya nüfusunun %32'sinin zamanın bir noktasında kripto kullandığını veya sahip olduğunu gösteriyor.

Türkiye listede ikinci sırada. Binance, ülkenin geçen yıl 300 milyon dolarlık Bitcoin kazancı bildirdiğini iddia ediyor. Ülkedeki kripto şirketlerinin o kadar büyüdüğü ve şimdi yerel spor takımlarına sponsor oldukları bildiriliyor.

Sırada Vietnam var. Chainalysis'ten elde edilen veriler, Vietnamlı kripto yatırımcılarının geçen yıl kripto kazançlarından 400 milyon dolar çektiğini gösteriyor. Binance'e göre, ülkenin 100 milyon vatandaşının yüzde yirmi biri kripto para ticareti yaptı, eşler arası ticaret hizmetlerini veya diğer kripto yardımcı programlarını kullandı.

Binance listesinde üçüncü sırada Filipinler var. Kripto borsası, ülkenin 111 milyon insanının %20'sinin kripto kullandığını bildiriyor. Binance'e göre, ülkenin hükümeti tahvil dağıtmak için blok zinciri teknolojisini kullanmaya başladı ve merkez bankası ülke içindeki çeşitli kripto şirketlerine lisans verdi.

Binance'e göre 85 milyonluk Türkiye nüfusunun %16'sı kripto para kullanıyor veya kullanıyor.

ICRYPEX Kripto Para Uygulaması ile Her Yerde Özgürce Alın Satın!

Son olarak Binance, Peru'yu kripto benimsemede lider beşinci ülke olarak ele alıyor. Binance'e göre, en az altı Latin Amerika ülkesi kripto benimsemesinde çift haneli yüzdelere ulaştı ve Peru, ülkenin %16'sının bir şekilde kriptoyu benimsediği pakette lider durumda.

Bu beş ülkenin ötesinde, Binance ayrıca İsviçre, Hindistan, Çin, ABD, Almanya ve Japonya'yı kripto benimsemede diğer birincil itici güçler olarak listeliyor.

Binance'e göre, 2021'de kripto paralar 300 milyon insanın hayatına ulaşmasına rağmen, bu rakam dünya nüfusunun sadece %4'ünü temsil ediyor ve teknolojinin önümüzdeki birkaç yıl içinde genişletilmesi için yeterli alan bırakıyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ