Bir Reuters araştırma raporu, Binance'in darknet pazaryerlerinin yasa dışı kripto fonlarını taşımak için tercih edilen borsa olduğunu gösteriyor.

Binance

Bir Reuters araştırma raporu, Binance'in darknet pazaryerlerinin yasa dışı kripto fonlarını taşımak için tercih edilen borsa olduğunu gösteriyor. Binance sözcüsü, platformdaki yasa dışı kripto etkinliğini tespit etmeye yardımcı olacak en gelişmiş siber adli tıp ekibi üzerinde çalıştıklarını söyledi.

Ticaret hacmine göre dünyanın en büyük kripto para borsası Binance, 2.35 milyar dolarlık yasa dışı kripto fonlarının aklanmasına yardım ettiği iddiasıyla bir kez daha tarayıcının altına girdi. En son Reuters raporu, kötü şöhretli Kuzey Koreli bilgisayar korsanlığı grubu Lazarus'un Eylül 2020'de küçük bir Slovak kripto borsası Eterbase'den para çaldıktan sonra Binance'de yaklaşık iki düzine anonim hesap açtığını gösteriyor.

Binance ve Slovakya'nın ulusal polisi arasındaki yazışmalar bazı karanlık detayları ortaya koyuyor. Lazarus hacker grubu, kimlik olarak şifrelenmiş e-postaları kullanarak yeni Binance hesapları oluşturmayı başardı. Bu ayrıca çalınan fonları dönüştürmelerine ve para izini gizlemelerine yardımcı oldu.

Güvenliği ihlal edilmiş kripto borsası Eterbase'in kurucu ortağı Robert Auxt, çalınan fonları bulamadıklarını söyledi. Hesapların anonim doğası nedeniyle “Binance, borsalarında kimin para taşıdığını bilmiyordu” diye ekledi.

Reuters soruşturmasına göre, Eterbase'den çalınan kripto fonları, 2017-2021 yılları arasında Binance üzerinden aktı. Bu süre zarfında Binance, yatırım sahtekarlıkları, hack'ler ve yasa dışı uyuşturucu satışlarından kaynaklanan minimum 2,35 milyar dolar değerinde işlem gerçekleştirdi. Reuters ayrıca bu verileri iki blok zinciri analiz firması ile doğruladı. Her ikisi de hesaplamayı gözden geçirdi ve tahmini kabul etti.

Darknet Uyuşturucu Pazarı Hydra da Binance'den Yararlandı

Reuters soruşturması ayrıca darknet uyuşturucu piyasası Hydra'nın işlemlerini Binance üzerinden gerçekleştirdiğinden bahsediyor. Hydra, 2017-2022 yılları arasında Binance aracılığıyla toplam 780 milyon dolar değerinde fon taşıdı.

Ayrıca Reuters, darknet web sitesinde Binance'in müşteri işlemlerini de inceledi. Veriler, Binance'e ulaşmadan önce birkaç dijital cüzdandan geçen kriptoyu içerir. Mali Eylem Görev Gücü'ne  FATF göre, bu dolaylı akışlar kara para aklamaya yol açan önemli bir kırmızı bayraktır. Reuters raporunda şunları yazıyor:

Rusya'da Binance'e kaydolan birçok kişi onu ticaret için kullanmıyordu. Bunun yerine Binance, Reuters için derlenen blok zinciri verilerine, Hydra kullanıcı forumlarının incelemesine ve yasadışı uyuşturucu kullanıcıları ve araştırmacılarıyla yapılan görüşmelere göre dev darknet pazarı Hydra için önemli bir ödeme sağlayıcısı oldu.

Binance Sözcüsü İddiaları Yalanladı

Ancak Binance sözcüsü Hillmann, Hydra rakamının “yanlış ve abartılı” olduğunu söyledi. Ayrıca, Reuters'in dolaylı akışları hesaplamasına dahil etmede yanlış olduğunu da sözlerine ekledi. Ancak Reuters, Hillmann'a Binance'in kirli para akışını izlemeyi kendi sorumluluğu olarak görüp görmediğini sordu. Buna yanıt veren Hillmann şunları söyledi: Önemli olan, kripto para yatırma işlemleri bloke edilemediğinden fonların nereden geldiği değil, fonlar yatırıldıktan sonra ne yaptığımızdır.

Ayrıca Binance'in "yasadışı fonların izlenmesini, dondurulmasını, geri kazanılmasını ve/veya hak sahiplerine iade edilmesini sağlamak" için risk değerlendirmesi ve işlem izleme kullandığını da sözlerine ekledi.

Hillmann ayrıca Binance'in şu anda “gezegendeki en gelişmiş siber adli tıp ekibini” inşa ettiğini de sözlerine ekledi. Ayrıca, “platformumuzdaki yasa dışı kripto faaliyetlerini tespit etme yeteneğimizi daha da geliştirmek” için çabalıyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ