Son on yıl birçok Amerikalı işçi için zor bir dönem oldu, ücretler büyük ölçüde durgunlaşırken, yaşam maliyeti önemli ölçüde arttı.

Bir Amerikalı 1 Bitcoin Kazanmak İçin Ortalama Kaç Saat Çalışmak Zorunda

Bununla birlikte, 2015'ten bu yana % 2,200'den fazla değer kazanmış bir kripto para birimi olan Bitcoin'de, ABD dolarının (USD) satın alma gücünün azaltılması, tamamen satın alma gücünü etkilemiş olabilir

Bitcoin İçin Değiştirme Zamanı

MarketWatch'a göre ortalama bir Amerikalı saatte yaklaşık 28,29 dolar ücret alırken, şu anki değerinde (yaklaşık 7,315 dolar) tek bir Bitcoin (BTC) satın almak yaklaşık 257 saat çalışması gerekiyor. Nispeten, federal asgari ücreti saatte 7.25 dolar kazanan birinin, tek bir Bitcoin kazanmak için 1.000 saatin biraz üzerinde çalışması gerekiyor.

Sınırlı arzı olan en popüler kripto para birimlerinden biri olan Bitcoin, bu günlerde anlaşılabilir derecede fiyatı son zamanlara göre daha düşük. Bununla birlikte, daha düşük bir birim fiyatla daha az popüler kripto para birimleri çok daha kolay kazanılabilir, çünkü ortalama bir Amerikalı sadece 4.67 saat karşılığında tek bir Ethereum (ETH) satın almak için yeterli para kazanırken, tek bir XRP sadece 24.4 saniyede kazanılabilir.

Geriye dönüp baktığımızda, Bitcoin'in ve diğer bazı kripto paraların değerlerini ne kadar çabuk takdir ettiğini daha iyi kavrayabiliriz, ABD doları son yıllarda satın alma gücünün azaldığı gerçeği ile karşı karşıya.

Örneğin, 2015 yılında, federal asgari ücret hala 7.25 $ / saat olarak belirlenirken, Bitcoin yılı 315 $ olarak açtı. Bu oranlarda, asgari bir ücret çalışanı bile sadece 43 saat içinde bir Bitcoin kazanmış olabilirken, 2015 yılında yıllık saatlik 24,75 dolarlık ücret, işçilerin 13 saat çalışmaları karşılığında 1 BTC kazanmış olabileceği anlamına geliyor.

Bunu perspektife sokmak için, çoğu Amerikalının 2015'e kıyasla şimdi tek bir Bitcoin kazanmak için en az 23 kat daha fazla çalışması gerekiyor.

Sadece BTC Kayıp Değil

Ne yazık ki, federal asgari ücret on yıldan fazla bir süredir artmasa da, aynı dönemde ABD'de yaşam maliyeti önemli ölçüde arttı, bu da imkansız olmasa bile, düşük gelirli parantez içindeki kişilerin tasarruf etmesini ve yatırım yapmasını zorlaştırdı.

Aynı dönemde, konutların ortalama satış fiyatı % 50 artarken, çoğu yiyecek ve marketlerin maliyeti % 20'den fazla arttı. Bunun da ötesinde, öğrenciler artık eğitim ücretlerine % 25 daha fazla harcama yapmayı bekleyebilirler ve ortalama kiralama maliyeti 2009'dan bu yana % 10'dan fazla artmış durumda.

Dahası, ortalama Amerikalıların 2019'da 2009'a kıyasla sadece % 4 daha fazla kazanmasıyla, yaşam maliyetinin hızla ücret artışını geride bıraktığı açık - ama neden? Bunun arkasındaki nedenin bir kısmı, ABD dolarının enflasyonist bir para birimi olmasından kaynaklanabilir. Bu, her bir doların alım gücünün her yıl yeni fonların dolaşıma girmesiyle azaldığı anlamına gelir.

Tersine, deflasyonist bir değer birimi olarak, Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin çoğu, kullanım ömürleri boyunca satın alma gücünde büyük ölçüde iyileşti. Bu nedenle, maaşını USD yerine Bitcoin'de alan herkes fiat ödemeleri alanlara kıyasla çok daha iyi bir konumda olacaktı.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ