Bitcoin Core geliştiricisi Gloria Zhao, Bitcoin üzerinde çalışmanın nasıl bir şey olduğunu ve ağın uzun vadeli güvenliği için kodun neden korunması gerektiğini paylaşıyor.

BİR BITCOIN ÇEKİRDEK GELİŞTİRİCİSİNİN HAYATINDA BİR GÜN

Bitcoin Core geliştiricisi Gloria Zhao, Bitcoin üzerinde çalışmanın nasıl bir şey olduğunu ve ağın uzun vadeli güvenliği için kodun neden korunması gerektiğini paylaşıyor.

 “Bitcoin Bottom Line”ın bu haftaki bölümünde, ev sahibi C.J. Wilson ve Josh Olszewicz'e, perde arkasını parçalayan bir Bitcoin Core geliştiricisi olan Gloria Zhao katılıyor.

Wilson, “Sizi Bitcoin’e ilk etapta ne kattı?” diye sorarak başlıyor. Zhao'nun yanıtladığı şu: "Orada en başından beri çok çekici bulduğum birçok ideoloji var ve bunun da ötesinde üzerinde çalışılacak çok ilginç mühendislik teknik zorlukları var. Bir bilgisayar bilimi öğrencisi olarak, açıkçası buna ilgi duydum.”

“Silikon Vadisi'nde büyüdüm, bu yüzden bana bu 'inovasyon' ve kâr fikrini kovalamanın ne kadar sonsuz olduğuna dair bir bakış açısı kazandırdı ve bu bana her zaman oldukça boş geldi, bu yüzden Bitcoin çok farklıydı ve hemen çekin.”

Olszewicz devam ediyor, “Günden güne nasıl gidiyor? Yakınlaştırma aramaları ve toplantılar? Yoksa merkezi olmayan bir geliştirici olarak bağımsız olarak mı çalışıyorsunuz?”

Zhao, “Bitcoin istemcisinin bir uygulaması olan Bitcoin Core üzerinde çalışıyorum… Günden güne, birkaç topluluk, kültürel değişiklik kaydedin, bu tıpkı herhangi bir yazılım projesinde çalışmak gibi, ancak biz yapmıyoruz' Bir patronumuz yok, birbirimizin PR'larını çekme isteklerini gözden geçiriyoruz çünkü onları önemsiyoruz ve bunlar Bitcoin için önemli. Hataları düzeltiriz çünkü istemcide kalırlarsa ağda bazı sorunlar olabilir, patronumuz bize söylediği için değil.”

Bunu takip etmek için Wilson, "Diyelim ki, diğer insanların çalışmalarını gözden geçirerek, diğer insanlarla ne üzerinde çalıştığınız hakkında sohbet ederek geçirdiğiniz zamanın yüzdesi nedir? "

Zhao, işinin doğası gereği zamanının ayrıntılı bir dökümünü tuttuğunu söyledi. “Zamanımın yaklaşık %30'unu ana projemde… Zamanımın yaklaşık %50'sini sadece meslektaş incelemesi ve/veya hataları düzeltmek için küçük PR'lar açarak geçirmeye çalışıyorum… Zamanımın yaklaşık %10'unu savunuculuk ve eğitim gibi şeylere ve %10 sadece saf öğrenme.”

Şöyle devam ediyor, “Mesaj gönderebildiğiniz böyle zamana çok değer veriyorum… İnsanlara şunu söyleyebilirim, 'Hey, Bitcoin üzerinde çalışan insanlar var. Hey, eğer kimse üzerinde çalışmazsa kırılacak, 'bu yüzden yapan insanlara ödeme yapmak ve daha fazla insanın Bitcoin Core geliştiricisi olmak istemesini sağlamak gerçekten önemli, çünkü bu Bitcoin'in sağlığı için gelişimsel olarak çok önemlidir.

Kişisel menkul kıymetleri tartışırken, Zhao ayrıntıları, “Hayatlarımızı çevrimiçi yaşıyoruz ve tehlikede olan ve kaybedecek çok şey var. Bence herkes biraz kodlamayı öğrenmeli ya da internette kendini korumak için araçlarla donatmalı.”

Bitcoin ile ilgili güvenlik tartışmasına devam eden Zhao, “Bu sistemde çalışmayı önemsiyoruz çünkü bu sistemlerde yasal olarak paraya ihtiyacı olan insanlar ve bu tehdit modeli altında faaliyet göstermedikleri diğer altcoinler var ve belki de onlar başka yönlerden yararlı olan bir şeyler yapıyor veya ilginç bir teknik sorunu çözüyorlar, ancak Bitcoin'in güvenlik modeli olan temel değer teklifine sahip değiller.

Zhao bölümü bitiriyor, “Bina tuğla tuğla inşa edilecek, altında her şey sabit olacak, bu yüzden daha fazla insana ihtiyacımız var,”dedi.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ