Bir Bitcoin işleminden kaynaklanan elektronik atık miktarı, iki iPhone 12'yi atmaya eşittir.

Bir Bitcoin işleminden kaynaklanan elektronik atık miktarı, iki iPhone 12'yi atmaya eşittir. Araştırmacılar ayrıca Mayıs 2021'e kadar olan bir yılda Bitcoin'in Hollanda gibi bir ülke ile aynı miktarda donanım atığı ürettiğini iddia etti.

Şimdiye kadar, muhtemelen enerji kullanımıyla ilgili olarak Bitcoin'e sayısız saldırı duymuşsunuzdur. Ancak dahası da var ve en son saldırı artık donanım israfıyla ilgili. Yeni bir araştırma, tek bir BTC işlemi için üretilen elektronik atık miktarının iki iPhone 12'yi bindirmeye eşit olduğunu iddia etti.

ICRYPEX Kripto Para Uygulaması ile Her Yerde Özgürce Alın Satın!

Yeni BTC'nin basıldığı ve blokların oluşturulduğu süreç olan Bitcoin madenciliği, birinin dizüstü bilgisayarında yapacağı basit bir etkinlikten, güçlü ASIC'ler (uygulamaya özel entegre devreler) aracılığıyla yapılan karmaşık ve çok pahalı bir oyuna dönüştü. Ve gücü koruyan ve üretimi artıran birkaç ayda bir piyasaya çıkan yeni teknolojiyle, madencilerin rekabetçi kalabilmek için en son madencileri oldukça sık satın almaları gerekiyor.

ASIC Kuleleri, Avrupa ve ABD'deki Bir Grup Araştırmacının En Son Saldırısının Konusu

Araştırmacılar, bir Bitcoin madencilik teçhizatının ortalama ömrünün 1,29 yıl olduğunu buldu. Sonuç olarak, 2020'de Bitcoin ağındaki 112,5 milyon işlemden 33.800 ton elektronik atık vardı. Mayıs 2021'de sona eren yılda, atık 30.700 ton olarak gerçekleşti. Bu, tüm Hollanda tarafından atılan tüm küçük BT ve  telekomünikasyon ekipmanlarından daha fazla elektronik atıktır.

The Guardian'ın bildirdiğine göre bu, her bir işlem için yaklaşık iki iPhone 12 minis'in ağırlığı olan 9,5 Ons'a tekabül ediyor.

Enerji  Atıklarından Elektronik  Atıklara

Hollanda merkez bankasının veri bilimcisi Alex De Vries ve MIT Enerji ve Çevre Politikası Araştırma Merkezi'nden Christian Stoll liderliğindeki araştırmacılar, "Bitcoin madencileri, küresel elektronik atıktaki büyümeyi hızlandırabilecek, giderek artan miktarda kısa ömürlü donanımdan geçiyor" dedi.

E-atık, toprağa sızan toksik kimyasallar ve ağır metallerden, uygunsuz geri dönüşümün neden olduğu hava ve su kirliliklerine kadar çevremiz için büyüyen bir tehdit oluşturuyor.

De Vries ve Stoll, Bitcoin ağının bu e-atık ayak izini azaltmanın yollarına bakması gerektiğine inanıyor. Bunun yapılabileceğini öne sürdükleri yollardan biri, Hisse Kanıtı konsensüs mekanizmasına geçiş yapmaktı. Anahtarı başlattığı için Ethereum'u övdüler. (Bu, Bitcoin ağının PoS'a geçmesi için ilk kez teşvik edilmedi, ancak bu genellikle e-atık için değil, enerji tasarrufu nedenleriyle ilgiliydi).

De Vries, The Independent'a verdiği demeçte, "Bitcoin'de bu olursa, bu para birimi bile sürdürülebilir hale gelebilir, ancak şu anda Bitcoin'de kimse bunun üzerinde çalışmıyor" dedi.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ