Juno blockchain topluluğu, bir balinanın bir airdrop yoluyla aldığı ve oynadığını iddia ettikleri yaklaşık 2,5 milyon tokenin sahipliğini iptal etmek için oy kullandı.

Bir Blok Zinciri Projesi, Bir Balinanın Tokenlerini  İptal Etmek ve Geri Almak İçin Oy Kullandı

Juno blockchain topluluğu, bir balinanın bir airdrop yoluyla aldığı ve oynadığını iddia ettikleri yaklaşık 2,5 milyon tokenin sahipliğini iptal etmek için oy kullandı.

Balina, jetonların yatırımcılarına iade edilmediği takdirde, Juno ve tüm endüstri için büyük yankı uyandırabilecek bir gelişmede düğüm doğrulayıcılarına dava açacağını iddia etti.

Geçen ay boyunca, bir blok zinciri projesi, zor ancak çok etkili bir gelişmeye dahil edildi. Ve medyanın çok fazla ilgisini çekmemiş olsa da, gelişmenin blok zinciri tabanlı yönetişim için büyük yankıları olabilir. Proje Juno ve bir balina, kurucu ve topluluk arasında bir ileri geri bir ileri geri, tüm taraflar için dostane bir şekilde çözülmezse mahkemeye devretmekle tehdit ediyor.

Her şey Juno'nun bir stakedrop'u  airdrop olarak adlandırdığı  duyurmasıyla başladı. Proje, bireysel zincirlerin özgürce birlikte çalışacak şekilde tasarlandığı bir blok zinciri ekosistemi olan Cosmos üzerine inşa edilmiştir; bu, tokenleri Juno'dan başka bir Cosmos tabanlı zincire gönderebileceğiniz anlamına gelir.

Cosmos Ağı Nedir ve ATOM Token'ın Faydaları Nelerdir?

Stakedropa geri dönersek, Juno JUNO tokenlerini ATOM (Cosmos'un yerel tokeni) sahiplerine 1: 1 ihraç edeceğini duyurdu. Bununla birlikte, geliştiriciler, milyonlarca ATOM tokeni olsa bile, herhangi bir bireysel cüzdan için 50.000'lik bir sınır olacağını ekledi. Hesaplamadıkları şey, yatırımcıların milyonlarca ATOM tokenini farklı cüzdanlarda tutabilecekleriydi. Teknik olarak, her cüzdan için 50.000 JUNO tokeni  alabilecekler ve istedikleri gibi yapmakta özgürler.

Bu tam olarak ne oldu. Bir ATOM balinasının 50 cüzdanı vardı ve bunların hepsi 50.000 JUNO tokeni aldı. İlk başta, kripto cüzdanlarının takma ad olduğunu kimse fark etmedi ve her birinin arkasında kimin olduğu bilinemez. Şu anda 2,5 milyon olan tüm tokenleri tek bir adrese göndermeye karar verdiğinde topluluk endişelendi.

Blockchain Değişmez mi Olmalı? Juno Topluluk Oyu Hayır Diyor

Mart ayında, Juno topluluğu 16. Teklifi oyladı. Topluluğun, onu sistemde kumar oynamakla suçlayarak balina hesabının cüzdan bakiyesini iptal etmesini önerdi. Bu, bir kullanıcının dengesini değiştirmek için zincir üstü yönetişim sistemlerinin ilk kez kullanılmasıydı.

Bununla birlikte, teklif, topluluğun söz konusu hareket hakkında ne düşündüğünü ölçmek için daha çok bir denemeydi. Cuma günü, topluluk resmi olarak Teklif 20'ye, hak sahibi olduğu 50.000 JUNO tokeni dışındaki tüm tokenleri  iptal etmek için oy verdi.

O sırada anonim kalan balina, daha sonra CCN olarak bilinen bir şirkete liderlik eden bir Japon yatırımcı olan Takumi Asano olduğunu ortaya çıkardı. Topluluğun yaptığının, değişmez olması gereken blok zincirinin ahlakına aykırı olduğunu iddia ediyor.

Asano yatarak harekete geçmiyor. CoinDesk'e, tokenleri  kendisine iade etmezlerse düğüm doğrulayıcılarını mahkemeye vereceğini söyledi. Sahip olduğu ATOM'un, paralarını yanına koyan yatırımcılara ait olduğunu ve JUNO tokenlerini geri almayı hak ettiklerini iddia ediyor.

Japon vatandaşı şunları söyledi:

Bu kilit, varlığın müşterilerimize iade edileceği varsayımına dayanıyorsa, herhangi bir yasal işlem yapmayı düşünmüyoruz. Öte yandan, bir burn veya kalıcı kilit öncülüne dayanıyorsa, her doğrulayıcıya karşı yasal işlem başlatmayı düşünüyoruz.

Juno topluluğunun yaptığı yanlış mı? Kime sorduğuna bağlı. Asano anlaşılır bir şekilde bunun yanlış olduğunu ve blok zincir karşıtı sınırda olduğunu söylüyor.


Bir halka açık zincirin yöneticisi bir bloğun verilerini yeniden yazdığında, o zincirin hala onu destekleyecek biri olacak mı? Sert blok zincirleyiciler toplulukta hala var olacak mı? Bu sorunun nereye varacağını bekleyip görmemiz gerekecek.

Juno kurucu ekip üyesi Jack Zampolin de şaşırtıcı bir şekilde Asano'nun tarafında. Çıkışa açıkladığı gibi, düğüm doğrulayıcılarına 16 ve 20. Önerileri reddetmeleri için çağrıda bulundu. Zampolin değişmezliğe güçlü bir şekilde inanıyor ve hareketin bunu tehlikeye atacağına ve blok zinciri projesinin nasıl yürüdüğü konusunda bir emsal oluşturabileceğine inanıyor.

Zampolin “Blockchainlerde bu güçlü liberter özgürlük perspektifi var. Bu yönetişim, bu sistemlerdeki herhangi bir bireysel hesabı veya aktörü hedef almamalıdır” dedi.

Ancak  Juno'da gördüğümüz şey, topluluğun ezici bir şekilde, 'Büyük hesaplara sahip olmama değerinin, airdrop'ta kodlanmış bu değerin, bu topluluğun temel bir değeri olduğunu düşünüyoruz ve almaya istekliyiz. Bunu korumak için yönetişim eylemi.'

 Teklif 16'da, Asano'nun sistemi oynadığını ve alması gerekenden fazlasını aldığını iddia ederek bunu açıkça ortaya koydu. Teklifin bir kısmı şöyleydi: "Gerçek şu ki, Juno genesis stakedrop'u tek bir varlık tarafından oynandı. ”

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ