Bir Japonya Merkez Bankası yetkilisi, ülkenin merkez bankası destekli dijital para basımı için kendisini desteklemesi gerektiğini söyledi.

Bir BoJ Yetkilisi, Bankanın İhtiyaç Duyulması Halinde CBDC

Bir Japonya Merkez Bankası yetkilisi, ülkenin merkez bankası destekli dijital para basımı için kendisini desteklemesi gerektiğini söyledi. Merkez bankasının başkan yardımcısı, teknik yeniliklerin hızı göz önüne alındığında, Japon kamuoyunun yakında bir CBDC talep edebileceğini söyledi.

Japonya Merkez Bankası üst düzey bir yetkilisi, kamu bankasının talep ederse merkez bankasının bir merkez bankası dijital para birimi çıkarmaya hazır olması gerektiğini ileri sürdü. Japonya Merkez Bankası başkan yardımcısı Masayoshi Amamiya, ihtiyaç duyulması halinde ülkenin bir CBDC uygulamaya hazır olması gerektiğini belirtti.

“Bir CBDC'ye Yönelik Kamu Talebi Japonya'da Sıcak Olabilir”

Reuters haberine göre, Masayoshi Amamiya, ödemeler dünyasında durumun nasıl şekillendiğine bağlı olarak, bir CBCD için kamu talebinin Japonya'da sıcak olabileceğini ve bankanın bunu teslim etmeye hazır olması gerektiğini belirtti. Japonya, merkezi bir dijital para birimi piyasaya sürmeyi düşünen tek ülke değil. Çin'in de DCEP'sini bu yıl başlatması bekleniyor.

Kamboçya Dijital Para Birimini Bu Yıl Başlatacak

 Daha önce bildirildiği üzere, Kamboçya Ulusal Bankası, ulusal merkezi dijital para birimini piyasaya sürmeye hazır. Kamboçya Ulusal Bankası genel müdürü Chea Serey, sistemin bu mali yılın mevcut çeyreğinde faaliyete geçeceğini söyledi. Che Serey, ulusal dijital para birimi Bakong'u ülkenin ulusal ödeme geçidi olarak nitelendirdi.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ