Yatırım bankası, Federal Rezerv politika beyanlarından alım satım sinyallerini almak için OpenAI'nin ChatGPT'sini kullanıyor.

Bir ChatGPT Vakası: JPMorgan ve FED Karşı Karşıya mı Gelecek?

Yatırım bankacılığı devi JPMorgan'ın, potansiyel ticaret sinyallerini tespit etmek amacıyla Federal Rezerv açıklamalarını ve konuşmalarını analiz etmek için bir yapay zeka (AI) aracını tanıttığı bildirildi.

27 Nisan'da Bloomberg, Wall Street yatırım bankasının ABD merkez bankacılarından gelen yorumları yorumlamak için ChatGPT tabanlı bir dil modeli kullandığını bildirdi.

Ne Anlama Geliyor?

Yapay zeka aracı, analistlere, bankaya alım satım sinyalleriyle ilgili uyarı sağlayabilecek politika değişikliklerini tespit etmenin bir yolunu gösterecek. JPMorgan ekonomisti Joseph Lupton, "Ön başvurular cesaret verici," dedi.

Araç, merkez bankası sıkılaştırmasındaki değişiklikleri tahmin etmek için kullanılabilir. Örneğin şahin politika açıklamaları, bir yıllık devlet tahvillerinin getirilerinin artmasına neden olabilir.

25 yıl öncesine dayanan açıklamaları analiz edebilen JPMorgan modeline göre, Fed hissiyatı son zamanlarda dalgalandı, ancak ağırlıklı olarak şahin olmaya devam ediyor.

Faiz Artışı Gelebilir

Bloomberg'e göre Federal Rezerv'in önümüzdeki hafta gösterge faiz oranını 25 baz puan daha artırarak %5.25'e yükseltmesi bekleniyor.

Hawk-Dove Skorunda 10 puanlık bir artış, bir sonraki politika toplantısında bir oran artışı olma ihtimalinin yüzde on olduğunu gösteriyor. Tabi bunun tersi de söz konusu olabiliyor.

JPMorgan, yapay zeka uygulamalarının kendi yararına olması için büyük bir gayret gösteriyor. Ancak çalışanlarının bunları kullanmasına izin vermeye o kadar hevesli değil.

Raporlara göre şirket, Şubat ayında personelinin ChatGPT kullanmasını kısıtladı. Çalışanların AI chatbot'a erişimini engelleme kararına hangi olayın neden olduğu bilinmiyor.

JPMorgan CEO'su Jamie Dimon, bu ayın başlarında hissedarlara gönderdiği yıllık bir mektupta, bankanın eylemlerinde 300'den fazla AI kullanım durumu olduğunu açıkladı.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ