Geçen yıl, Bitcoin piyasasındaki en büyük anlatılardan biri, Çin ile ABD arasındaki - büyük bir ticaret savaşıyla sonuçlanan - gerginliklerin kripto para birimlerini yükselttiği idi.

Bir Kez Daha Düşen Çin Yuanı Biitcoin İçin Ne Anlam İfade Ediyor?

Geçen yıl, Bitcoin piyasasındaki en büyük anlatılardan biri, Çin ile ABD arasındaki - büyük bir ticaret savaşıyla sonuçlanan - gerginliklerin kripto para birimlerini yükselttiği idi.

Başkan Donald Trump, ABD'nin Çin'le olan ilişkilerini tweetlediğinde, BTC buna jeopolitik eğilimlerle hem yükselip hem düşerek cevap verdi. Trump, milyarlarca Çin malına tarifelerin uygulanacağını açıkladığında, Çin yuanına karşı hem Bitcoin hem de ABD doları art arda sıçradı.

Çin yuanının düşük performans göstermeye başlamasıyla, jeopolitik gerilimlerin Bitcoin fiyatını etkilediği anlatısına bir kez daha değinilmeye başlandı.

Çin Yuanı Düşüyor

ABD-Çin ilişkileri 2019'un son çeyreğine geri dönmeye devam etse de, iki dünya süper gücü arasında bir kez daha ısınıyor.

Geçen yıl Hong Kong'daki protestolara yanıt olarak, anakara Çin hükümeti bölgeye sıkı bir güvenlik yasası koymak istiyor. Hong Kong'u en demokratik Çin kenti olma durumu nedeniyle özel bir ekonomik bölge olarak belirleyen ABD misilleme yaptı.

Trump, kendisi ve Washington'un yasalar geçerse “çok güçlü” tepki göstereceğini, hükümetteki ve dünyanın dört bir yanındaki diğerleriyle aynı şekilde tepki vereceğini söyledi.

Yuan'a yönelik baskıya ek olarak ABD, COVID-19'u ele geçirmesi üzerine Çin'e karşı baskısını artırmaya başladı ve bazı hükümet üyeleri Çin'i salgının ele alınmasında şikayetçi davranmakla suçladı.

Bitcoin Yükselecek

Analistler bunun Bitcoin için bir destek olabileceğini söylüyor. Placeholder Capital'in ortağı Chris Burniske şöyle açıkladı:

“Çin’in CNY'si USD karşısında zayıflamaya devam ederse, BTC gücünün yuan zayıflığına denk geldiği bir 2015 ve 2016 tekrarına sahip olabiliriz.”

Bitcoin'in Çinliler için bir hedge ve geçerli bir yatırım olduğu düşüncesi göz önüne alındığında, durum çok iyi olabilir. Yuan zayıflığı ile ilgili BTC de geçen yıl gördüklerimizi yansıtıyordu.

BTC'yi Artıran Tek Makro Faktörden Uzak

Düşen bir Çin Yuanı, analistlerin şu anki Bitcoin'i artıracağını söylediği tek makroekonomik faktör değildir.

COVID-19 salgınına yanıt vermek için, hükümetler ve dünya çapındaki merkez bankası muadilleri harekete geçmeye zorlandı. Tahminlere göre, küresel ekonomiye 20 trilyon dolar değerinde (USD cinsinden) teşvik sağladılar.

 Milyarlarca dolar değerinde bir riskten korunma fonu yöneticisi olan Paul Tudor Jones gibi yatırımcılar, bu önlemin büyük para enflasyonuna neden olacağını ve Bitcoin gibi kıt varlıklara olan talebi artıracağını düşünüyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ