Önde gelen bir blok zinciri güvenlik ve analiz şirketi olan Chainalysis’in kıdemli ekonomisti Kim Grauer, şirketin en son PlusToken raporunda üç ana bulguyu vurguluyor.

Bir Kripto Para Ponzisi Piyasayı Kana Bular mı? Ünlü Analist Açıkladı

İddia edilen kripto para dolandırıcılığı, yatırımcılara büyük getiri sözü verdi. Chainalysis raporu, dolandırıcılığın Bitcoin’in fiyatı üzerindeki potansiyel etkisini ve faillerin PlusTokenın iflasından sonra kara para aklamak için tezgah üstü kripto alım satımını nasıl kullanabileceğini analiz ediyor.

BlockTV ile yaptığı röportajda skandala ilişkin yorum yapan Grauer, PlusToken hakkında kapsamlı bir soruşturma yürütmenin temel nedenlerinden birinin büyüklüğünden kaynaklandığını söyledi. Yetkili, Haziran ayında tutuklanan dolandırıcıların, geçen yıl yatırımcılardan en az 2 milyar dolar çaldıklarını iddia ediyor.

Grauer ayrıca şu ifadelere de yer veriyor,

“[PlusToken] sadece kriptoda değil, en büyük Ponzi programlarından biri. Bu konuda fark ettiğimiz ikinci şey, kara para aklamayı çevreleyen [meseleler] idi - sadece büyüklük değil, suçlular parayı PlusToken cüzdanından borsa dışı rampalara nasıl taşıyorlardı. Rapor özellikle OTC brokerlerine odaklanıyor.

Huobi’ye PlusToken parasının en büyük alıcılarından biri olarak baktık.
Ve sonra üçüncü fiyat oldu. Bu aktivite, tüm bu çalınan Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) ile bu fonlar çıkış rampalarına taşınırken birkaç diğer kripto para birimleri arasındaki ilişkinin ne olabileceğine odaklandık. Bu faaliyetin fiyat üzerindeki etkisi nedir sorusunu sorduk. Çünkü esas olarak piyasayı çok hızlı bir şekilde satılması gereken Bitcoin ve Ether ile piyasayı dolduruyor. 
Biz özellikle Huobi'ye baktık çünkü en çok fon Huobi'ye gitti. Ve fonların Huobi'ye gittiğinde, örneğin bir günde 30 milyon doların üzerinde bir günde gerçekten çok büyük nakit para kazanılacağını gördük. Huobi emir defterlerinde olanlarla ve bu çalınan fonların Huobi'deki OTC brokerlerine satılmasından hemen sonra, bu borsalarda oynaklıkta istatistiksel olarak anlamlı bir artış olduğunu bulmaya çalıştık. Bu da fiyat düşüşüyle ilgili.”

Chainalysis’in bulguları, dolandırıcıların, izleri gizlemek ve fonların kaynağını izlemeyi zorlaştırmak amacıyla farklı kripto risklerini yasadışı işlemleriyle birleştirmek için mikser kullandıklarını göstermekte..

Rapora göre, PlusToken dolandırıcılığından gelen yaklaşık 20.000 Bitcoin, mevcut fiyatlarla yaklaşık 137 milyon dolar değerinde, 8.700'den fazla kripto para birimi adresine yayılmış durumda. Araştırmacılar, dolandırıcıların, kullanıcıların OTC işlemlerini gerçekleştirmelerine izin veren çeşitli borsaları kullanarak yaklaşık 25.000 BTC sattığını tahmin ediyor. Grauer, çeşitli göstergeleri ve veri akışlarını analiz ettikten sonra, PlusToken fonlarının bir süre boyunca Bitcoin fiyatını bastırdığı sonucuna varıyor.

Buradaki asıl amaç, hedeflenen işlemleri izlemek ve dolandırıcılıktan para kazanmaya çalışan kişileri yakalamak şeklinde.

Şirket, zincir dışı ve zincir içi zekanın bir karışımını kullanan sofistike araçlarının oldukça etkili olduğunu ve karmaşık ve kafa karıştırıcı işlemlere rağmen, ekiplerinin “parayı takip edebileceğini” bildirdi.

Bununla birlikte, özellikle dolandırıcılar sahte kimlikleri kullanarak hesapları kapattığında, kör noktalar ve engeller bulunuyor. Grauer, bu uyumluluk boşluklarını kapatmak için borsalara olan ihtiyacı vurgulamakta. 

“Borsalar, yasal zorunlulukların bile ne olduğu ile başa çıkmaya çalışıyor. Resmi hale geldiklerinde, OTC müşterileri üzerinde KYC yapmak zorunda kalacaklar. ”

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ