Kripto paranızı saklamanıza ve onun aracılığıyla işlem yapmanıza olanak sağlayan bir kripto para cüzdanı, bir yazılım programı veya fiziksel bir cihaz olabilir.

Bir KriptoPara Cüzdanına Nasıl Başlayabilirsiniz?

Kripto paranızı saklamanıza ve onun aracılığıyla işlem yapmanıza olanak sağlayan bir kripto para cüzdanı, bir yazılım programı veya fiziksel bir cihaz olabilir. Bir kripto para cüzdanı, Coinbase Cüzdanı gibi bir mobil uygulama veya bir USB çubuğuna benzeyen bir donanım cüzdanı olabilir.

Birçok işlem için çok önemli olduğu ve çeşitli endüstrilerde giderek daha popüler hale geldiği için bir kripto para cüzdanı çeşitli şekillerde oluşturulabilir. Örneğin, oyun sektöründe, birkaç oyun sitesi artık kullanıcıların kripto para birimleri kullanarak para yatırmasına ve almasına izin veriyor. Bitcoin işlem özelliği nedeniyle, kripto para kabul eden bir Bitcoin kumarhanesi de oldukça beğenilmektedir.

Kripto Para Cüzdanı Türleri

Cryptocurrency cüzdanları iki çeşittir: çevrimiçi olan sıcak yazılım cüzdanları ve çevrimdışı depolama sunan soğuk donanım cüzdanları. Sağladıkları temel teknolojiye ve güvenlik düzeyine bağlı olarak, bu cüzdanlar, barındırılan cüzdanlar, gözetimsiz cüzdanlar ve en yaygın olan donanım cüzdanlarını içeren çeşitli türlere ayrılır.

Barındırılan Cüzdanlar

Barındırılan cüzdan, kullanılan basit bir kripto para cüzdanıdır ve kullanım basitlikleri nedeniyle bu kripto barındırılan cüzdanlar en yaygın kullanılanlardır. Coinbase gibi bir üçüncü taraf programı aracılığıyla kripto para birimi satın aldığınızda, kripto para birimi otomatik olarak barındırılan bir cüzdanda saklanır. Servis sağlayıcı kripto paranızı sizin için koruduğu için bunlara "barındırılan" denir.

Şifrelerini sık sık unutanlar için, kripto paralarını barındırılan bir cüzdanda tutmak harika bir seçimdir çünkü ev sahibi, özel anahtarlarınızı kaybetseniz bile onu güvende tutacaktır, bu onun en büyük avantajıdır. Ancak, kripto para biriminizi barındırılan bir cüzdanda saklarsanız, bir dezavantaj olan tüm özelliklerini kullanamazsınız.

Kişisel Saklama Cüzdanları

Kendi kendine saklamalı cüzdanlar, dijital para cüzdanları gibidir, çünkü emanetçi olarak hareket eden harici bir taraf yoktur. Kendi kendine saklanan bir cüzdan, sakladığınız kripto para birimi üzerinde tam kontrol sağlar. Özel anahtarınızı güvende tutma yükümlülüğünü üstlenmelisiniz çünkü muazzam güç aynı zamanda büyük sorumlulukla birlikte gelir çünkü tohum cümlesi olarak da bilinen özel anahtarınızı kaybederseniz veya unutursanız kriptonuza erişmenin bir yolu yoktur.

Kendi kendine saklamalı cüzdanlar, standart satın alma ve satma işlemlerine ek olarak, verim çiftçiliği, kripto para birimi hissesi, borç verme ve ödünç alma gibi karmaşık faaliyetlere katılmanıza izin veren popüler cüzdanlardır.

Donanım Cüzdanları

Donanım cüzdanı, oldukça büyük bir fiziksel USB sürücüsüne benzeyen bir tür soğuk cüzdandır. Donanım cüzdanları pahalı ve kullanımı zor olduğundan, yeni başlayanlar genellikle bunları kullanmakta tereddüt ederler. Ancak, kripto paranızın özel anahtarları donanım cüzdanında çevrimdışı tutulur. Donanım cüzdanları en güvenli olanlardır çünkü özel anahtarları güvende tutabiliyorsanız, bilgisayarınız saldırıya uğrasa bile kripto paranızı olduğu gibi tutabilirler.

Bir Kripto Para Cüzdanı Kurma

Banka hesabınız ve Bitcoin cüzdanı gibi standart bir kripto cüzdanı karşılaştırılabilir gibi görünse de, kripto protokolleri farklı çalıştığı için ikisi arasında büyük farklılıklar vardır. Bir kripto para cüzdanı kurmak, kripto para birimi yatırımlarının ilk adımıdır. Hem donanım hem de yazılım cüzdanını kurmak önemli olacaktır.

Donanım Cüzdanını Yapılandırma

Bu kripto para cüzdanını kurmak için bir parça gerçek donanım deposu satın almalısınız. Cihazı satın aldıktan sonra ilgili yazılımı bilgisayarınıza indirmeli, özel anahtarları not etmeli ve donanım cüzdanını bilgisayarınıza bağlamalısınız.

Yazılım Cüzdanını Yapılandırma

Yazılım kripto para cüzdanları, masaüstü tabanlı veya mobil tabanlı olabilir. Her iki durumda da işlemi başlatmak için mobil cihazınızdaki veya bilgisayarınızdaki uygulama mağazasından tercih ettiğiniz cüzdan uygulamasını seçmeniz yeterlidir.

Cryptocurrency yatırım maceranızın ilk adımı, cüzdanınızı yukarıda belirtildiği gibi ayarlamaktır. Kripto paranızın güvenliğini korumak için dikkatlice bir cüzdan seçin ve platformun veya cihazın güvenlik seviyesini dikkate alın.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ