Çin Halk Bankası (PBOC), Merkez Bankası Dijital Para birimi dijital Yuan'ın Pekin Kış Olimpiyatları'nda nasıl kullanıldığını açıkladı.

Çin Halk Bankası (PBOC), Merkez Bankası Dijital Para birimi dijital Yuan'ın Pekin Kış Olimpiyatları'nda nasıl kullanıldığını açıkladı.

Çin Halk Bankası'ndan (PBOC) üst düzey bir yetkili, Salı günü Atlantik Konseyi tarafından düzenlenen bir web semineri sırasında Çin Merkez Bankası Dijital Para biriminin (CBDC) en son denemesi hakkında bir güncelleme sağladı. Reuters'in bildirdiğine göre, Dijital Yuan veya e-CNY şu anda Pekin Kış Olimpiyatları'nda test ediliyor.

Kış Olimpiyatlarında Her Gün CBDC Kullanılarak İki Milyon Yuan Değerinde Ödeme Yapılıyor

Merkez Bankasının Dijital Para Araştırma Enstitüsü Genel Müdürü Mu Changchun'a göre, Çin CBDC'si Kış Olimpiyatları'nda her gün 2 milyon yuan (315.000 $) veya daha fazla ödeme yapmak için kullanılıyor. Mu, "Her gün birkaç veya birkaç milyon RMB Yuan ödeme var olduğuna dair kabaca bir fikrim var, ancak henüz kesin rakamlara sahip değilim" dedi. “Görünüşe göre tüm yabancı kullanıcılar donanım cüzdanları kullanıyor… Yazılım cüzdanları çoğunlukla yerli kullanıcılar tarafından kullanılıyor” diye ekledi.

Dijital Yuan, Çin Genelinde Çeşitli Şehirlerde Test Ediliyor

Dijital Yuan, Kış Olimpiyatlarının yanı sıra, Shenzhen, Suzhou, Xiongan, Chengdu, Şangay, Hainan, Changsha, Xian, Qingdao ve Dalian dahil olmak üzere Asya ülkesindeki çeşitli şehirlerde test ediliyor. Ocak ayında daha önce bildirildiği üzere, PBOC Dijital Yuan uygulamasını deneme bölgelerindeki Android ve iOS uygulama mağazalarında kullanıma sundu. PBOC daha sonra Dijital Yuanın 2021 sonunda 261 milyon benzersiz kullanıcıya sahip olduğunu ve Çin Merkez Bankası Dijital Para birimi kullanılarak 87.5 milyar Yuan (13.78 milyar $) değerinde işlem yapıldığını açıkladı. Ayrıca, 8 milyondan fazla yatırımcı artık Dijital Yuanı kabul ediyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ