BAE, kendi CBDC'leri üzerinde çalışan kapsamlı ülkeler listesine katıldı. Birleşik Arap Emirlikleri, kendi dijital para birimleri üzerinde çalışan ülkelerin artan saflarına katıldı.

Birleşik Arap Emirliklerinden Çarpıcı Kripto Para Hamlesi

BAE, kendi CBDC'leri üzerinde çalışan kapsamlı ülkeler listesine katıldı. Birleşik Arap Emirlikleri, kendi dijital para birimleri üzerinde çalışan ülkelerin artan saflarına katıldı.

Emirlik Haber Ajansı'nın bildirdiğine göre, BAE merkez bankası Pazartesi günü yaptığı açıklamada, bir kripto para birimi geliştirmenin 2023-2026 stratejisinde yer alan yedi hedeften biri olduğunu duyurdu.

Kriptoya dönüşmesinin yanı sıra, büyük veri ve yapay zeka gibi diğer son teknoloji teknolojileri de benimseyecek.

Bu çaba, ülkenin merkez bankasının ilk 10'a girmeyi hedeflemesiyle BAE'nin küresel konumunu güçlendirmeyi amaçlıyor.

Şubat ayında BAE, m-CBDC girişimi üzerinde çalışmak için Çin ile güçlerini birleştirdi. Amacı, merkez bankası dijital para birimlerinin ve dağıtılmış defter teknolojisinin kullanımlarını keşfetmek için bir kavram kanıtı prototipi geliştirmektir.

Bundan önce BAE, Project Aber'in bir parçası olarak Suudi Arabistan ile işbirliği içinde blok zinciri tabanlı dijital para birimlerini test ediyordu.

Küresel bir CBDC yarışı

Çin, İsveç ve bazı küçük ada ülkeleri şu ana kadar CBDC yarışına liderlik ediyor.  Vietnam Başbakanı Pham Minh merkez bankasını bu ayın başlarında bir dijital para birimi projesini denemeye çağırdı.

ABD ve AB, hızlı olmasa da dijital paraya doğru ilerliyor. Federal Rezerv'in bu yaz CBDC odaklı bir araştırma raporu yayınlaması bekleniyor. Mart ayında Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde, 2020'lerin ortasında dijital bir euronun piyasaya çıkabileceğini söyledi.

MENA bölgesi söz konusu olduğunda, daha küçük ülkelerin BAE örneğini takip etmesi muhtemeldir.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ