Birleşmiş Milletler: Blockchain, Küresel Çocuk Ticaretini Engelleyebilir

İki Birleşmiş Milletler Birimi ajansı, Dünya çapında çocuk kaçakçılığıyla mücadelede yardımcı olması için bir Blockchain projesi başlatmak için Dünya Kimlik Ağı'nda (WIN) ortaklık kurdu.

Geçen hafta New York'taki İnsani Engel Zirvesi Zirvesi'nde açıklanan yeni Blockchain projesi, evrensel bir kimlik savunuculuğu grubu olan Dünya Kimlik Ağı (World Identity Network) arasındaki işbirliğine dayalı bir çabadan kaynaklanıyor; Birleşmiş Milletler Proje Hizmetleri Dairesi (UNOPS), Birleşmiş Milletlerin bu operasyonlarını küresel olarak hayata geçirme ve uygulama operasyonel kolu; Birleşmiş Milletler Bilgi ve İletişim Teknolojileri Bürosu (UN-OICT).

Bir Blockchain'de dijital kimlik, değiştirilemez bir defter üzerinde ilişkin verileri güvence altına alarak "kaçakçıları yakalamak için yüksek bir şans sunduğu" anlamına gelebileceğini açıkladı ve çocuk kaçakçılığıyla ilgili girişimlerin "izlenebilir ve önlenebilir" olacağını belirtti ve ek bir basın açıklaması ekledi.

Birleşmiş Milletler istatistiklerine göre dünyada 5 yaşından küçük çocukların yaklaşık % 50'sinde doğum belgesi bulunmuyor. 14 yaşın altında yaklaşık 600 milyon çocuk var, bunların çoğunluğu dünyanın fakir ülkelerinden ve birçoğu ülkelerinin hükümetlerinde görünmemektedir. Bu çocuklar sosyal programlar veya kalkınma ajansları tarafından görülemez ve onları çocuk ticareti yapan kişilere karşı savunmasız bırakır.

İnsan ticareti yapan kişiler sahte kimlik belgelerini çocukları resmi bir kimlik olmadan sınır ötesine taşımak için kullanıyorlar. Bu çocuklar daha sonra genelevlere gidiyor, köle olarak kullanılıyor ve hatta yasa dışı insan organ ticareti için satılıyor; genç kadınlar ve kızlar daha çok hedefleniyor.

İki BM Birimi ajansı, dünya çapında çocuk kaçakçılığıyla mücadelede yardımcı olması için bir blokçık pilotu başlatmak için Dünya Kimlik Ağı'nı (WIN) ortaklık kurdu.

Geçen hafta New York'taki İnsani Engel Zirvesi Zirvesi'nde açıklanan blokçuluk pilotu, evrensel bir kimlik savunuculuğu grubu olan Dünya Kimlik Ağı (World Identity Network) arasındaki işbirliğine dayalı bir çabadan kaynaklanıyor; Birleşmiş Milletler Proje Hizmetleri Dairesi (UNOPS), Birleşmiş Milletlerin BM operasyonlarını küresel olarak hayata geçirme ve uygulama operasyonel kolu; Birleşmiş Milletler Bilgi ve İletişim Teknolojileri Bürosu (UN-OICT).

Bir blokaj zincirindeki dijital kimlik, değiştirilemez bir defter defterine ilişkin verileri güvence altına alarak "kaçakçıları yakalamak için belirgin bir yüksek şans" anlamına gelebileceğini açıkladı ve bir serbest bırakma, kaçakçılıkla ilgili girişimlerin "izlenebilir ve önlenebilir" olacağını belirtti ve ek bir basın açıklaması ekledi.

BM istatistiklerine göre dünyanın 5 yaşından küçük çocuklarının yaklaşık% 50'sinde doğum belgesi bulunmuyor. 14 yaşın altındaki yaklaşık 600 milyon çocuk var, bunların çoğunluğu dünyanın fakir ülkelerindendir ve hepsini ülkelerinin hükümetlerine "görünmez" bırakmaktadır. Bu çocuklar sosyal programlar veya kalkınma ajansları tarafından görülemez ve onları çocuk ticareti yapan kişilere karşı savunmasız bırakır.

İnsan ticareti yapan kişiler sahte kimlik belgelerini çocuklarla küçükleri resmi bir kimlik olmadan sınırlar ötesine taşımak için kullanıyorlar. Bu çocuklar daha sonra cinsel genelevlere, kölelik halkalarına ve hatta yasadışı insan organ ticaretine satılıyor; genç kadınlar ve kızlar daha çok hedefleniyor.

WIN CEO'su ve kurucularından Dr. Mariana Dahan'a göre çözüm, çocukların kimliklerini güvence altına alıyor.

"Gelişmekte olan birçok ülke aktif olarak çocuk ticaretini önleme konusunda daha etkin yollar arıyor" dedi. "Kimlik her zaman çözümün kalbinde."

Birleşmiş Milletler genel sekreteri ve BM kadın genel müdür yardımcısı Yannick Glemarec, yeni Blockchain projesinin gerekliliğinin altını çizerek şunları söyledi:

Çocuk ticareti en büyük insan hakları ihlallerinden biridir. Engelleyici Blockchain teknolojisi, bu ciddi zorluğa çözüm getirmek ve milyonlarca çocuğun hayatını kurtarmak için potansiyel olarak güçlü çözümler sunmaktadır.

Bu girişimi destekleyecek yeni ortaklar arıyorlar. Gizlilikle ilgili endişelerin ve doğru kimlik yönetiminin ele alınması, Birleşmiş Milletler kuruluşlarıyla işbirliği yapmak isteyen yeni ortaklara verilen temel yükler de bulunmaktadır.

Benzer bir çaba gösteren Microsoft, şu anda dünya genelinde mülteciler de dahil olmak üzere bir milyardan fazla insanın yasal olarak tanımlanmasını sağlayacak bir Blockchain dijital kimliği platformu geliştirmektedir.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ