Bank of International Settlements'a göre, gelişmekte olan pazar ekonomileri olan ülkelerin merkez bankası destekli dijital para birimi çıkarma olasılıkları yüksek.

BIS Raporu, Gelişmekte Olan Ekonomilerin CBDC İhraç Etme Olasılıklarının Daha Yüksek Olduğunu Vurguluyor

Bank of International Settlements'a göre, gelişmekte olan pazar ekonomileri olan ülkelerin merkez bankası destekli dijital para birimi çıkarma olasılıkları yüksek.

Bank of International Settlement raporuna göre, gelişmekte olan ekonomilerdeki merkez bankalarının gelişmiş ekonomilerdeki merkez bankalarına kıyasla CBDC'lerini başlatma olasılıkları daha yüksek.

Merkez Bankalarının% 80'i CBDC Çalışıyor.

Bank of International Settlement tarafından yapılan ankete göre, tüm dünyadaki merkez bankalarının yüzde 80'i merkez bankası destekli dijital para birimleri üzerinde kapsamlı çalışmalar yürütüyor. BIS'in amacı CBDC'lere küresel ilgiyi belirlemek. Rapor, CBDC üzerinde çalışan merkez bankalarının sadece % 25'inin bunu ihraç etme yetkisine sahip olduğunu kaydetti. Ancak, gelişmekte olan piyasa ekonomisinde sadece birkaç merkez bankası, yoğun gelişime kaydetmiş durumda.

Altı Merkez Bankası, Dijital Para Birimini Analiz Etmek İçin Bir Araya Geliyor

Dünyanın en büyük merkez bankalarından altısı, ülkelerindeki Merkez Bankası Dijital Para Birimlerinin potansiyel kullanım örneklerini incelemek için bir grup oluşturdu. Merkez bankaları grubu İngiltere Bankası, Kanada Bankası, Japonya Bankası, Avrupa Merkez Bankası, Sveriges Riksbank, İsviçre Ulusal Bankası ve Bank of International Settlements bu olşuumda yer alıyor. Bu bankalar teknik tasarım seçeneklerini, sınır ötesi birlikte çalışabilirliği ve diğer işlevleri analiz edecekler.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ