Bitcoin'i yasal para olarak kabul eden ilk ülke olan El Salvador, 2022'nin ilk yarısında turizm rakamlarında patlayıcı bir büyüme gördü.

Bitcaoin

El Salvador'da turizm 2022'nin ilk yarısında yükseldi. Hükümet rakamlarına göre, sadece bu yıl %82.8 artışla El Salvador'a bu yıl 1,1 milyon ziyaretçi geldi. Bu, 1 Ocak'tan bu yana  Bitcoin ( BTC ) fiyatının neredeyse %50 düşmesine rağmen gerçekleşti.

Dünya Seyahat Örgütü'nden gelen veriler iddiaları güçlendiriyor. Küçük Orta Amerika ülkesi, uluslararası olarak “Ocak 2022 itibariyle bölgedeki en iyi turizm toparlanma oranına sahip ülkelerden biri” olarak tanınmaktadır.

DTÖ'nün raporu , El Salvador'un 2019'a kıyasla +%81 veya pandemi öncesi seviyeler dahil olmak üzere bazı "Orta Amerika destinasyonlarının 2019'a kıyasla en iyi sonuçlara sahip olduğunu" belirtiyor.

Wall Street Journal'dan, El Salvador'un turistleri çekmek için Bitcoin üzerine yaptığı bahsin “işe yaramadığını” bildiren raporların aksine, bu yılın ilk yarısındaki ziyaretler 2019'daki toplam ziyaretleri neredeyse geride bıraktı: Altı ayda ülkeyi 1,1 milyon kişi ziyaret etti. geçen yılki toplam 1,2 milyona ulaştı.

El Salvador Turizm Bakanlığı Stratejik Projeler genel müdürü Alex Bonilla bir radyo röportajında, yaz tatili döneminde ülkenin “57.500 uluslararası ziyaretçinin bu dönemde 60 milyon dolar döviz yaratacağını” bekleyebileceğini açıkladı. " 1,2 milyon rakamının yakında geçilmesi bekleniyor. 

El Salvador, Bitcoin'i yasal para olarak kabul ettiğinden, binlerce Bitcoin kullanıcısı bu yolculuğu yaptı. Price of Tomorrow'un girişimcisi ve yazarı Jeff Booth, merkezi olmayan topluluk velayet çözümü Fedimint'in CEO'su Obi Nwosu ve Jan3'ün CEO'su Samson Mow gibi büyük Bitcoin kullanıcıları El Salvador'a hac ziyareti yaptı.

Bir Bitcoin analisti olan Tone Vays'in El Salvador ziyareti hakkında söylediği gibi, "Dünyanın %99,9'unun bu ülkenin nerede olduğu hakkında hiçbir fikri yoktu; belki %98'i bu ülkenin var olduğunu bilmiyordu – şu anda kesinlikle [El Salvador] haritadalar.” Bitcoin savunucuları, yanardağlar diyarına yaptıkları gezinin coşkulu hikayelerini evlerine getirmeye hevesli. Aynı zamanda Bitcoin merkezli şirketler, El Salvador'un Bitcoin'ini başarılı kılmak için motive oluyorlar.

Bitcoin OG'leri Max Keizer ve Stacey Herbert, El Salvador'da ikamet etmeyi seçti ve şimdi podcasting ve yayın operasyonlarını El Salvador'a dayandırdı. Bitcoin Tasarısının bir parçası olarak, El Salvador'da ikamet, ülkeye yapılan yatırımın bir parçası olarak 3 BTC veya yazının yazıldığı sırada 66.000 $ karşılığında etkili bir şekilde satın alınabilir.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ