Bitcoin 1 Ağustos Protokol Güncellemesi

Merhaba değerli takipçiler,

1 Ağustos 2017 tarihinde yapılması muhtemel protokol güncellemesi nedeniyle bu tarih ve bu tarihe yakın zaman içerisinde Bitcoin gönderimi ve alımı yapmamanızı öneririrz. BIP148 veya UASF olarak bilinen protokol güncellemesi, Bitcoin geliştiricilerinin yaptığı duyuruda bu tarihlere yakın ödeme alım ve gönderim işlemlerinde maddi kayıp yaşanabileceğini duyurmaktadırlar.

Zincir Bölünmesi

Bitcoin'in kuruluşundan bu yana, yüz milyonlarca işlem gerçekleştirildi. Sonuç olarak, farklı insan grupları (geliştiriciler, yatırımcılar, girişimciler, vb.), Bitcoin'in katlanarak daha da ölçeklenmesine izin vermek için optimize edilebilecek en iyi yolları tartıştı. Geçtiğimiz aylarda, sözü edilen insan gruplarından bazılarını temsil eden alternatif yazılımlar piyasaya çıktı - Temmuz ayının sonlarına, yani 1 Ağustos tarihinde bu yazılımın yayınlanması bekleniyor.

Bugüne kadar tüm Bitcoin işlemlerinin kaydı tutulan alan olan, Bitcoin blok zincirleri, Bitcoin yazılımını çalıştıran binlerce Bitcoin düğümünün ağına dayanıyor. 1 Ağustos 2017  Salı günü Bitcoin blok zinciri, zincir bölünme olarak bilinen durumu yaşayabilir. Sonuç olarak, bazı düğümler, diğer düğümlerin kabul edemeyeceği veya tanıyamadığı onaylanmış işlemleri yayabilir. Bu süre zarfında aldığınız herhangi bir ödemenin, cüzdanınızdan kaybolabileceği veya durum çözülene kadar başkalarının ödeme olarak kabul etmeyeceği türden bir belgenin bulunması anlamına gelir.

Durum çözüldükten sonra, onaylama mekanizması ya otomatik olarak ya da normal güvenilirliklerine dönecek. Belki de bölünmüş bir blok zincirinin sonucu olarak iki (veya daha fazla) Bitcoin'in farklı sürümleri ortaya çıkacaktır. 

Yapmanız gereken hazırlıklar

- Eğer Bitcoin ödemesi almayı planlıyorsanız, bu ödemeyi 1 Ağustos tarihinden en az 12 saat önce gerçekleştirmenizi öneririz. Hatta çok acil değilse, 1 Ağustos ve önceki,sonraki 1 gün için ödemelerinizi bekletmenizde fayda var.

- Aynı şekilde Bitcoin gönderme talepleriniz için de yukarıdaki bilgi geçerlidir. 

- Bitcoin'lerinizi özel anahtarlarınızın yerel bir yedek kopyasını yapmanıza izin vermeyen herhangi bir serviste kullanmamaya dikkat edin. Etkinlik sırasında işlemleri kabul ettikleri takdirde para kaybedebilir ve kayıp bütün kullanıcıları etkileyebilir. 

- Bitcoin, diğer para birimleriyle bağlantılı olarak önemli fiyat dalgalanmaları yaşayabilir. Fiyat değişkenliği hakkında daha fazla bilgi edinin ve kaybetmeyi göze alabildiğinizden daha fazla kararsızlığa sahip olmadığınızdan emin olun.

Etkinlik sırasında ne yapılmalı?

- Bu süreç içerisinde 1 Ağustos tarihinde alacağınız ödemelere güvenmeyin. Ödeme blok zincirinde ne kadar ödeme alırsa alsın, işlemler tamamlandıktan sonra cüzdanınızdan tamamen kaybolabilir.

- Hiçbir şekilde Bitcoin ödemesi yapmamaya çalışın. 

- Eğer bu tarihten sonra Bitcoin'in bir veya daha fazla türü ortaya çıkarsa, bunları böldürmek için size yazacak kişilere itibar etmeyin. Büuü kolasılık bu teklifler dolandırıcılık taktikleridir.

Peki ya sonra ne olacak?

Herşey tamam olduktan sonra, 1 Ağustos 2017 tarihi ile birlikte yeni haberler yayınlayacağız. Güvenliğiniz için bu haberleri bitcoin.org sitesinden takip etmenizde yarar var. Herşey çözüldükten sonra ve rayına oturduğunda kullanımlarınıza devam edebilirsiniz.

 

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ