Birçok kimse Bitcoin’in fiyatına odaklanmaya devam ederken, BTC ağı saatlik USD işlem hacminde yeni bir rekor kırdı.

Tarihte ilk kez, ağ 4 Aralık'ta bir saat içinde zincir işlemlerinde toplam 8.9 milyar dolarlık bir işlem gerçekleştirdi.


Son iki yılda, Bitcoin’in günlük işlem hacimleri 2017’de sadece 200 milyon dolardan bu yılın başındaki sayının beş katına çıkarak büyük bir büyüme kaydetti.

Yeni kaydın mevcut fiyat hareketi ve genel olarak piyasa üzerinde önemli bir etkisi olmamasına rağmen, her gün daha fazla işlem yapıldığında ağın ne kadar iyi performans gösterdiğini açıkça gösteriyor.

Artışa Neden Olan faktör

Dijital varlıklar için zincir halinde bir pazar istihbarat monitörü olan Glassnode’a göre, Bitcoin ağındaki saatlik 8,9 milyar ABD doları tutarındaki işlem hacminin, bir saat içinde Bittrex Borsası tarafından yapılan birçok büyük işlemin bir sonucu olarak gerçekleştiği ifade ediyor.

Büyük İşlemler, Minimum Ücretler

Yalnızca bir işlem hacmi artmakla kalmıyor, aynı zamanda bitcoin ağındaki işlem ücretleri de oldukça düşük kalıyor.

Örneğin, veriler son birkaç gündeki üç büyük bitcoin işleminin - 46.000 BTC (337 milyon $), 43.500 BTC (313 milyon $), 57.000 BTC (415 milyon $)- inanılmaz düşük ücretle sırasıyla 5,00 $, 0.40 $, 1.00 $ olduğunu gösterdi. Başka bir deyişle - sadece 6 dolarlık bir ücretle toplam 1.07 milyar dolar transfer edildi. İşlemler fiat para birimlerinde yapılmış olsaydı ne olacağına kıyasla oldukça düşük kalacağını ifade etmemize gerek yok zaten.

Her durumda, yukarıdakilerin tümü, fiyatından ve değer deposundaki rolünden farklı olan Bitcoin'in faydalarının bazılarını göstermeye devam ediyor. Ağının büyük işlem hacimlerini idare edebildiğini ve sadece zaman geçtikçe iyileşmekte olduğunu gösteriyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ