Aralık ayında Fed, oranları 75 baz puan artırdığı 2022'nin çoğu ayında olduğu gibi faiz artırımları konusunda agresif değildi.

Bitcoin 17.000 Doları Aştı, Solana ve Cardano %20

Aralık ayında Fed, oranları 75 baz puan artırdığı 2022'nin çoğu ayında olduğu gibi faiz artırımları konusunda agresif değildi. Faiz oranlarını geçen ay sadece 50 baz puan artırdı.

Mevcut verilerimiz, SOL ve ADA fiyatları kombinasyonunun dün gece geç saatlerde yüzde 30'dan fazla arttığını gösteriyor.

BTC şu anda bu yıl ilk kez 17.000 $ seviyesinde işlem görüyor ve ABD Fed'in agresif oran sıkılaştırmasını yavaşlatabileceğine dair göstergelerin ardından tahvil ve hisse senedi gibi fiyatlarda yükseliyor. Çalışma istatistikleri bürosunun (BLS) Tarım Dışı İstihdam raporlarının, ABD Merkez Bankası'nın enflasyon oranını artırmasının önemli belirleyicisi olması gerekiyordu.

Bununla birlikte, BTC, hisse senetleri ve tahvillerdeki fiyat artışı, ISM imalat dışı endeksinde geçen ay yaşanan keskin düşüşten 90 dakika sonra gerçekleşti. ISM hizmetleri endeksi 56,5'ten 49,6'ya düştü. 50'nin altındaki bir rakam ekonomik daralmaya işaret ediyor ve ISM hizmet endeksi Mayıs 2020'den bu yana ilk kez 50'yi geçmeyecek.

Aralık Ayı İstihdam Raporundan İçgörüler

Ayrıca, Aralık Tarım Dışı İstihdam raporundaki yeni siparişler alt endeksi 56'dan 45,2'ye keskin bir şekilde düştü. ISM hizmet endeksi ise ikinci ayda 50'nin altında kalırken, Aralık ayı endeksi 48,4 oldu. Aralık Tarım Dışı İstihdam raporundaki önemli faktörler, analistlerin tahminlerinden daha iyiydi.

Örneğin, işsizlik oranı, analistlerin yüzde 3,7 olan tahminine kıyasla yüzde 3,5 olurken, analistlerin tahminlerinden 23,000 daha yüksek olan 223,000 ek iş vardı. Bununla birlikte, ek işler, genellikle Haziran 2022'ye kadar olan 300.000'e kıyasla önemli ölçüde azaldı. Ayrıca, 223.000 yeni iş sayısı, Nisan 2021'den bu yana en düşük sayı.

Buna karşılık, ücret artışı uzmanların tahminlerinden daha az oldu ve yıllık ücretler yüzde 5,0'lik tahminlere karşı yüzde 4,6 arttı. Analistler ortalama saatlik kazançlarda yüzde 0,4 artış öngörürken, tarım dışı raporlar kazançların yüzde 0,3 arttığını gösteriyor. ISM raporunun açıklanmasının ardından tahvil ve hisse senedi fiyatları yükselmeye başladı ve bu yükselişini sürdürdü.

10 yıllık tahvil getirisi bu yazının yazıldığı sırada 16 baz puan düştükten sonra yüzde 3,56'da yer alırken, Nasdaq yaklaşık yüzde 3 arttı. Aralık ayında Fed, oranları 75 baz puan artırdığı 2022'nin çoğu ayında olduğu gibi faiz artırımları konusunda agresif değildi. Faiz oranlarını geçen ay sadece 50 baz puan artırdı. Bu nedenle trader'lar, ABD'nin tepe bankasının Şubat ayındaki para politikası toplantısında faiz oranlarını yalnızca 25 baz puan artırabileceğini tahmin ediyor.

BTC'nin fiyat artışı Cuma günü geç saatlerde başladı, ancak sorunsuz bir seyir izlemedi. Ancak önde gelen dijital varlık, 21 gün sonra ilk kez 17.000 dolardan işlem gördü. Kripto pazarındaki sorunlar BTC'nin fiyatını etkilemiş olsa da, fiyat hareketi esas olarak Fed'in agresif oran artışlarından etkilenmiştir. Bu nedenle, Fed oranları agresif bir şekilde artırmayı durdurursa, BTC'nin fiyat artışı devam edebilir.

Sol ve ADA Aylık Zirvelerini Belirledi

Bu arada, mevcut verilerimiz sol ve ADA fiyatı kombinasyonunun dün gece geç saatlerde yüzde 30'dan fazla arttığını ve her ikisinin de son iki ayda görülmeyen seviyelerde işlem gördüğünü gösteriyor. ADA son 24 saatte yüzde 16,4 artışla 0,33 dolardan işlem görürken sol son 24 saatte yüzde 21 artışla 16,35 dolardan işlem görüyor. ADA, 19 Kasım'dan beri bu seviyede işlem görmezken SOL, 9 Kasım'dan beri bu seviyede işlem görmedi.

SOL'un fiyatının, blok zincirinin artık feshedilmiş FTX borsasının kurucusu Sam-Bankman-Fried ile ilişkisine dair söylentilerin ardından değerinin yüzde 50'den fazlasını düşürerek Kasım ayında önemli ölçüde düştüğünü hatırlayın. Veriler ayrıca SOL'un fiyatının geçen hafta yaklaşık yüzde 65 arttığını ve bu yılın en iyi performans gösteren ilk 20 madeni para olduğunu gösteriyor.

SOL'un fiyatı, mem temalı bir madeni para olan bonk'un piyasaya sürülmesinin ardından yükselmeye başladı. BONK'un yükseliş koşusu, SOL'un fiyatını olumlu etkiledi. Yükseliş koşusu sona ermeden önce, bonk yüzde 3.000'den fazla kazançla haftanın önde gelen dijital varlıkları arasında en iyi performans gösteren token oldu.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ