Bitcoin fiyatı, 2017'nin tüm zamanların en yüksek seviyesi olduğu için önemli bir psikolojik seviye olan 20 bin dolar civarında işlem görüyor.

Bitcoin 20 Bin Dolara Yaklaşırken, Bu Seviyeyi Geçerse Ne Olabilir?

Bitcoin fiyatı, 2017'nin tüm zamanların en yüksek seviyesi olduğu için önemli bir psikolojik seviye olan 20 bin dolar civarında işlem görüyor. Analistler, dijital varlığın bu kritik seviyenin altına düşmesi durumunda bir sonraki hamlesine ilişkin görüşlerini paylaşıyor.

Yazma zamanı itibariyle, Bitcoin geçen gün yüzde 8,5 düşüşle 20,422 dolardan işlem görüyordu. Böyle bir fiyatı en son Aralık 2020'de ve 20K'nın boğa koşusunun tüm zamanların en yüksek seviyesi olduğu 2017'de gördük. İkincisi, 20 bin doların önemli bir psikolojik direnç seviyesi olmasının nedenidir.

Bu arada, lider Altcoin Ether (ETH), geçtiğimiz gün yüzde 10,6 değer kaybettikten sonra 1.000 doların eşiğinde. Kripto para birimlerinin geri kalanı bu düşüşleri yansıtırken, kripto piyasasının genel piyasa değeri şu anda 925 milyar dolar. En yüksek seviyesinde (Kasım 2021), metrik 3 trilyon doların üzerindeydi.

Spot Işığında Bitcoin Fiyatı

Bununla birlikte, kripto piyasasına iki aydan kısa bir sürede üç bomba daha düştü. Terra ve Celsius fiyaskolarından sonra, riskten korunma fonu Three Arrows Capital, piyasa dalış yaparken daha fazla kaybı önlemek için kripto varlıklarını tasfiye ediyor. Bu yazı yazılırken şirket, kurucu ortağı Zhu Su'nun aşağıdaki tweet'i dışında bu satışlarla ilgili hiçbir şey iletmemişti. İlgili taraflarla iletişim sürecindeyiz ve bunu çözmeye tamamen kararlıyız.

Kripto Hedge Fonu Three Arrows Capital İflasla Karşı Karşıya Mı? Şifreli Tweet Söylentileri Güçlendiriyor

Ek olarak, zincir üstü analitik platformu CryptoQuant'a göre, son 24 saat içinde 21 büyük borsada 59.376 BTC girişi görüldü. CEO'su Ki-Young Ju, eski balina mevduatlarını oluşturan "satış baskısının Binance ve FTX'ten geldiğini" söylüyor.

Girişler bu seviyelere en son 30 Kasım 2018'de 83.481 BTC'nin borsalara aktığı zamandı. Bir ay sonra Bitcoin, tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 20 bin dolardan yüzde 84 farkla 3.100 dolara düştü. Bitcoin bu eğilimi takip ederse, yüzde 84'lük bir düşüş 11.000 doların altına dönüşecek. Bu, BTC'nin ilk kez önceki boğa koşusunun zirvesinin altına düştüğü anlamına gelir.

Analistler Konuşuyor

Swan Bitcoin analisti Sam Callahan, böyle bir düşüşün mümkün olduğuna inanıyor. Ancak, bu tür indirimli fiyatların “önemli bir satın alma baskısını tetikleyeceğini çünkü Bitcoin’in uzun vadeli değer teklifinin bozulmadığını” söylüyor. Bitbank'tan Yuya Hasegawa, BTC'nin 20 bin doların altına düşmesinin yalnızca kısa süreceğini söyleyerek benzer duyguları paylaşıyor. Bu arada istatistikçi Willy Woo, Bitcoin'in en düşük noktasının makroekonomik  enflasyon ve faiz oranı  gelişmeler tarafından belirleneceğini söylüyor.

Pek iyimser olmayan analistler arasında İngiltere kripto şirketi Global Block'tan Marcus Sotiriou da yer alıyor. Önde gelen bir medya platformuna, Celsius'un korktukları iflasın tasfiyeleri zorlayabileceğini ve BTC'nin satış baskısını artırdığını söyledi. Sonuç, tasfiyeler, satışlar ve fiyat düşüşlerinden oluşan bir “çağlayan” olacaktır.

CNF, yakın zamanda BitMEX CEO'su Arthur Hayes'in de benzer görüşlerine yer verdi. Bitcoin 20 bin doların ve Ethereum 1 bin doların altına düşerse, açık pozisyonları olan tüccarlar kendilerini korumak için satmak zorunda kalacaklarını söyledi.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ