En popüler kripto para ve kripto varlık olan Bitcoin (BTC), Aralık 2020'den bu yana ilk kez 20.000 USD'nin altına düşerken, ikinci en büyük kripto varlık olan Ethereum (ETH) , Ocak 2021'den bu yana ilk kez 1.000 USD seviyesini kırdı.

BTC 19.050 USD'den işlem görüyor ve bir günde %10 ve bir haftada %34, ETH 990 USD'den işlem görüyor ve bir günde %11 ve bir haftada %40 değer kaybetti. İlk 10 sıradaki diğer kripto varlıklar %10-12 düştü.

BTC fiyat tablosu:

Kaynak: Coingecko.com

Daha önce söylendiği gibi analistler, BTC için 20.000 USD ve ETH seviyeleri için 1.000 USD'yi izlenmesi gereken kilit fiyatlar olarak değerlendirdiler.

19.511 USD seviyesinin altına bir kırılma, çok sayıda hodler'ın teslim olmasına ve kaldıracın azalmasına yol açabilir ve BTC opsiyonlarındaki açık faizlerin çoğu, 20.000 USD kullanım fiyatına dayanıyor, "bu da spot satış baskısına katkıda bulunabilir.

Şimdiye kadar, Coinglass verilerine göre kripto piyasasındaki tasfiyeler son 4 saatte 170 milyon USD'ye yaklaştı .

Eski BitMEX CEO'su Arthur Hayes bu hafta uyarmıştı, eğer bu seviyeler kırılırsa, satıcılar kendilerini hedge ederken spot piyasalarda "büyük satış baskısı" beklenebilir ve bu, bazı korunmamış tezgah üstü satıcıların "göbek atmasına" neden olabilir. Arthur Hayes şöyle demişti:

Grafiklere gelince, Lord Satoshi dua kitabınızı çıkarsanız ve efendinin #kripto piyasalarının ruhuna nezaket göstermesini umarsanız iyi olur. [Çünkü] bu seviyeler kırılırsa, bilgisayarınızı da kapatabilirsiniz [ çünkü] çizelgeleriniz bir süre için işe yaramaz

Bununla birlikte, Bloomberg Intelligence analisti Mike McGlone, önceki satışların tokenin genellikle nerede direnç noktaları bulduğunu gösterdiğinden, geçmiş verilerin BTC'nin 20.000 USD civarında kilit destek bulabileceğini gösterdiğini belirterek, BTC'nin " 20.000 USD civarında bir temel oluşturabileceğini" söyledi. 2018-19'da yaklaşık 5.000 ABD Doları ve 2014-15'te 300 ABD Doları civarında olduğu gibi."

Ancak Galaxy Digital CEO'su Mike Novogratz, BTC ve ETH'nin %15 ila %20 oranında düşebileceğini söylediği hisse senetlerinden "dibe çok daha yakın" olduğuna inandığını, ancak yatırımcıların yine de dikkatli davranması gerektiğini söyledi.

Her iki durumda da, Genesis Trading'den Ainsley To, Noelle Acheson ve Konrad Laesser'e göre , "kripto piyasalarındaki duygu, bilinmeyen bilinmeyenlerin zamanın bu noktasında en önemli olduğu yönünde."

Bloomberg tarafından aktarılan sözlerinde, "Karşı taraf riskinin yeniden canlanması, risk yönetiminde önemli olan her şeyin tam olarak ölçülemeyeceğini hatırlatıyor. Risk, her şeyi düşündüğünüzü düşündükten sonra geriye kalan şeydir."


En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ