2017 yılının Ocak ayında Bitcoin yaklaşık olarak ~1000$ civarında seyretmekteydi fakat yılın sonuna gelindiğinde fiyatı tam olarak ~20.000$ seviyelerine ulaşmıştı bile işte bu durum dünya genelinde bir kripto çılgınlığına dönüştü ve kripto para patlaması yaşandı. Peki buna sebep olan şey neydi? İşte olası bazı nedenleri inceledik buyurun; tabi ki bu nedenlerin hepsi fiyata yansıdı diyemeyiz.

1. Bitcoin Cash

Bitcoin Cash (BCH), kullanıcılarına ve traderlara daha hızlı ve daha ucuz işlem yapmalarını sağlamak amacı ile 1 Ağustos'ta Bitcoin blok zincirinden bir çatal olarak oluşturularak ayrıldı. Bu, Bitcoin'in 1 MB blok boyutuna kıyasla blok boyutunu 8 kat arttırarak elde edildi. BTC.com, tam teşekküllü bir Bitcoin Cash cüzdanı yaratan ilk şirketlerden biriydi. 

2. Segwit

Segwit, daha fazla işlemin bir bloğa sığması için izin vererek Bitcoin ağındaki tıkanıklığı hafifletmeyi amaçlayan yumuşak çatal (soft fork) olan bir güncelleme. Cüzdanımız ayrıca, kullanıcıların daha düşük bir fiyata işlem yapmasına yardımcı olan Segwit'e destek sağladı. Segwit, tabii ki API geliştirici kullanıcılarımız için de mevcut.

3. Çatallar (Forklar)

Yumuşak çatal (soft fork), sert çatal (hard fork), Bitcoin Gold, Bitcoin Cash, Bitcoin Diamond... 2017, Bitcoin blok zincirinin birçok çatalını gördü. Bitcoin Cash veya Gold gibi hard forklar olduğunda, Bitcoin sahibi olan ve özel anahtarlarına sahip olan kullanıcılar, çataldan elde edilen coinden 1:1 oranında bazen ise 1:10 oranında bu coinlerden alabildiler. Borsalar kullanıcıların güvenli olduğu sürece çatallardan yararlanmasına izin vermektedir. Forklar için genelde Binance borsası tercih ediliyor çünkü bir çok fork sonrası oluşan coin Çin merkezli oluyor ve Binance da Çin borsası olduğundan diğer borsalara göre avantaj sağlıyor.

4. Segwit2x


Segwit2x, Bitcoin'in işlem kapasitesini artırmak için Segwit güncellemesini genişletmek için yapılması gerken bir plandı. Kasım ayında yapılması planlanan bu güncelleme, Bitcoin'in blok boyutunu 1MB'dan 2MB'a yükseltmeyi amaçladı (dolayısıyla adı 2x). Görüş ayrılıkları sebebiyle güncelleme iptal edildi ve Bitcoin işlem ücretleri yüksek kaldı. Jeff Garzik yaptığı açıklamada Bitcoin'e zarar vermek istemediğini söyledi.

5. İşlem ücretleri


Herkesin yaşadığı bir şey, Bitcoin ağındaki işlem ücretlerinin ağır biçimde artması oldu. Bu değişime hem keyifli hem de üzücü bakabilirsiniz. Bitcoin'in çok fazla kullanıcısı olması harika! Bununla birlikte, bu ağ üzerinde çok fazla baskı oluşturdu. Bildiğiniz gibi madenciler işlemleri onaylıyorlar yani madenciler onayladıkları işlemlerden Bitcoin kazanıyorlar (madenci olmak çok güzel bir durum). 

Mesela 12.5 BTC olan 502,985. bloğun çözülmesi ile verilen ödül iken 3.55105945 BTC ise transferlerden gelen komisyon.

Kullanıcılar arasında işlemlerini hızla doğrulamak için rekabet içine girdiler (sonraki bloklara girmek için) rekabet daha yüksek fiyatlara yol açtı. Blockchain.info cüzdanınızdan düşük ücret ödeyerek aktarım yaparsanız günlerce beklemek zorunda kalabilirsiniz fakat ViaBTC ivmelendiricisini kullanırsanız bir sorun kalmayacaktır. Ulaşmak için tıklayınız. Yüksek ücretler ödemeden de transferinizi yapabilirsiniz.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ