Düşük fiyatlar olursa Bitcoin ve diğer kripto para birimleri Aralık ayında azalan bir duyarlılığa maruz kalabilir.

Bitcoin 2019’da En Yüksek Tükenişi Yaşar mı? Göstergeler Ne Diyor?

Düşük fiyatlar olursa Bitcoin ve diğer kripto para birimleri Aralık ayında azalan bir duyarlılığa maruz kalabilir.

Bitcoin’in 25 Kasım’daki dip seviyesi olan 6.516 dolar seviyesinden 7 bin 700 dolara kadar güçlü bir şekilde toparlanmasına rağmen, düşük fiyatlar kripto para birimi piyasasını yıl sonuna kadar azalan bir duyarlılığa açık bırakabilir.

Diğer pazarların aksine, Bitcoin’in ticaret faaliyetleri tatil mevsimlerinde önemli ölçüde azalmaz, tüccarlar ve yatırımcılar için mevcut pazarlardan farklı bir ortam yaratır.

Aralık 2019’da Bitcoin İçin En Yüksek Tükenme Senaryosu

Arca’nın yatırım sorumlusu Jeff Dorman’ın belirttiği gibi, Bitcoin ve kripto para birimi piyasası, genel olarak, geleneksel pazarlardan daha fazla duygu ve hissiyat ile sallanma eğiliminde.

Dolayısıyla, bir ralli başladığında, bitcoin fiyatı genellikle iki ila üç kat artar ve bir düzeltme gerçekleştiğinde, bitcoin yüzde 50 ila 80 oranında daralma eğiliminde olur.

26 Ekim'de 10.600 dolara ulaştığından beri, Bitcoin fiyatı, ABD dolarına karşı neredeyse yüzde 40 artarak 6.600 doların altına düştü.

Bitcoin’in orta vadeli fiyat eğiliminin kısa olması için momentum çok önemli. Bitcoin fiyatı 2019'un önemli direnç seviyelerinin altında sona ereceğine dair işaretler göstermeye başlarsa, duyarlılığın Aralık ayına kadar devam etmesi muhtemel.

Fiyat ve Duygular

Fiyat ve duygular birlikte çalışma eğilimindedir, bu nedenle fiyatlar her zaman yüksek olduğunda, herkes bu sektörün ne kadar hızlı büyüyeceğine ilişkin olarak muhtemelen yüksek bir heyecan hissederler. İşler daralırken, fiyatlar düştüğünde, herkes depresyona giriyor ve dünya sona ermiş gibi davranıyor.

Benzer bir senaryo, Aralık 2018'de, Bitcoin fiyatının, 2017'de olduğu gibi tarihsel olarak büyük kazanımlar gördüğü bir ay boyunca 4.000 doların altına düştüğü zaman ortaya çıktı.

Kasım ayında, Bitcoin fiyatı 6.000 doların üzerine çıktıkça, yatırımcılar Bitcoin fiyatının kademeli olarak toparlanmaya başlamasını ve 2019’daki 20.000 dolarlık rekor seviyeye çıkmalarını bekliyor.

Ancak, Bitcoin bunun yerine yüzde 50 düştü ve bu duygu 2019 ve bu yılın ilk çeyreğinde taşındı.

2020'den Önce Büyük Bir Hamle Görmek Zor

Her ne kadar Bitcoin güçlü bir şekilde 6.600 dolardan düzelirse ve teknik göstergelerin gösterdiği aşırı satış koşulları nedeniyle kısa vadede daha fazla yukarı yönlü hareket görmesi muhtemel olsa da, düşük miktarlar, mevcut fiyat aralığında yeterli alım talebi bulunmayabileceğini göstermekte.

Teknik analistler, baskın kripto para biriminin 6.600 dolar seviyesindeki düşüşünü takiben 8.000 dolarlık bölgeye bir toparlanma hedeflemekte, ancak analistler iyileşmenin 9.000 dolar ve 10.000 dolara kadar uzayabileceği konusunda ihtiyatlı davranmaya devam etmekte. Bu yüzden Jeff Dorman son olarak şu ifadelere yer veriyor:

“Her zaman, kısa vadede [orta vadenin aksine] fiyatları tahmin etmekte tereddüt ediyorum, çünkü TM ne kadar kısaysa tahmin o kadar rasgele / daha az muhtemel olur. Bununla birlikte, fiyat dalgasının kısa vadede yanlara doğru hareket ettiğini görmek beni şaşırtmaz.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ