Bitcoin’in gergin egemen ilişkiler karşısında fiyat takdiri, güvenli bir limandan ziyade bir riskli varlık tezini desteklemekte.

Bitcoin 2020

Bitcoin’in gergin egemen ilişkiler karşısında fiyat takdiri, güvenli bir limandan ziyade bir riskli varlık tezini desteklemekte.

Uluslararası Gerilimler Arasında Bitcoin Hareket Halinde

Bitcoin’in fiyatındaki son ralli, büyük ölçüde ABD ve İran arasındaki artan gerilime bağlandı.

Son sıçrama Cumhurbaşkanı Donald Trump’ın açıklamaları ile İran’ın askeri generali Qaseem Soleimani'nin öldürülmesiyle gerçekleşti. Bu, kripto topluluğu arasında Bitcoin'in gerçekten geleneksel ekonomik sistemlere güvenli bir alternatif olduğu tezini canlandırdı.

İdeal olmaktan uzak olsa da, piyasa bir kez daha üzücü zamanlarda politik bir korunma görevi görme yeteneği için Bitcoin'e değer verdi.

2019'un başlarında, ABD ve Çin arasındaki ticaret savaşı zirvede idi. Grayscale tarafından hazırlanan bir rapor, Bitcoin'in bu dönemde en iyi performans gösteren varlık olduğunu ve sırasıyla S&P 500 ve altın gibi önde gelen riskli varlıkları aşan getiriler sağladığını belirtiyor.

Önde gelen kripto para birimi, küresel ekonomik büyüme ve politik uyumun azalmasıyla yükseliş eğiliminde. Son zamanlarda altın ile olan korelasyonuna rağmen, Bitcoin'in güvenli bir liman varlığı değil, daha ziyade sıkıntılı zamanlarda refahı fark edilebilir bir riskli varlık olduğuna inanmak için bir neden var.

Çin ile ticaret savaşının etrafındaki atmosfer azalmaya başladığında ve alanda bir çözüm yaklaştıkça, önde gelen analistler Bitcoin'in hisse senedi ve tahvil piyasaları ile uyumlu bir riskli varlık olarak hareket etmesini beklediler.

Ekim 2019'da TD Ameritrade ile yaptığı röportajda Delphi Digital'in kurucu ortağı Kevin Kelly bu anlatıyı tanıttı:

“Bu geniş tabanlı para devalüasyon anlatımı, riskli varlıklar için bir kuyruk rüzgarıdır. Bu nedenle, Bitcoin'in altın ve hazineler gibi güvenli limanlarda daha fazla ticaret yaptığı yaz (2019) aksine para arzı arttıkça Bitcoin'in risk varlıklarıyla yükseldiğini görebilirsiniz."

Kelly bunun sadece oynayacağına inandığı bir teori olduğunu belirtti. Ve gelişmekte olan piyasalarda para devalüasyonu için çağrıları doğru olsa da, sonuçta daha güçlü bir dolara yol açtı ve bu da Bitcoin'in takdir etme yeteneğini engelledi.

Çin Başbakanı Xi Jinping’in blok zinciriyle ilgili olumlu görünümüne, hükümetin hâlâ şiddetle karşı çıktığı kripto para birimleri için olumlu bir haber olarak karıştırılan Bitcoin, diğer riskli varlıklara göre düşük performans gösterdi.

Şimdi bile, artan gerginliğin ardından, küresel borsalar düşüyor ve yatırımcılar yoruldukça Bitcoin yükseliyor. Bitcoin'in geleneksel varlıklarla ilişkili hareketler yaptığı kısa süreler olabilir, ancak bir riskli varlık olarak hareket etmeye devam ettiği için uzun süre devam etmesi olası değil.

Bitcoin Güvenli Bir Liman Varlığı Değil

Güvenli bir liman varlığı, ekonomik yavaşlamalar ve savaş dönemlerinde yatırımcıların kaçtığı bir aracı ifade eder. Tüm riskli varlıklar güvenli cepheler değildir. Bitcoin, özellikle ABD hazine bonoları gibi altın ve egemen tahviller gibi geleneksel güvenli limanlardan çok daha az likiditeye sahiptir.

Gerçek amacının bankacılığın yerini almak olduğu göz önüne alındığında, finansal durum kotası tehdit edildiğinde piyasanın Bitcoin'i olumlu görmesi mantıklı. Bununla birlikte, buna Bitcoin'in güvenli bir liman olarak statüsünün kanıtı olarak işaret etmek kusurlu bir yaklaşım olur.

Bitcoin, Mayıs - Ağustos 2019'da kısa bir süre için altın ile yüksek bir korelasyon gördü. Bu dönemde korelasyon 0.827'ye yükseldi; iki varlık arasındaki uzun vadeli korelasyon tarihsel olarak 0.15'in altında kalmıştır.

Dijital altın ve güvenli liman anlatımı çekişmeye devam ettikçe, kendini varlığına çok iyi yansıtabilir.

Ancak bugün olduğu gibi, Bitcoin, bankacılık sistemi tarafından göz ardı edilenlere, ya fon eksikliği ya da önemsiz nedenlerle güç veren bir sistemdir.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ