Yatırımcılar, bu fiyat hareketinin bir boğa tuzağı değil, yeni bir boğa koşusunun başlangıcı olduğundan emin olmaları gerektiğinden dikkatli olmalıdır.

Bitcoin 25.000$ Yolunda ve Benimsenme Patlıyor – Bu Faktörleri ve Ölçümleri İzleyin

Yatırımcılar, bu fiyat hareketinin bir boğa tuzağı değil, yeni bir boğa koşusunun başlangıcı olduğundan emin olmaları gerektiğinden dikkatli olmalıdır.
Bu arada, ABD Doları endeksi (DXY), genellikle BTC'nin fiyat hareketiyle ters bir korelasyona sahip olduğundan, BTC'nin fiyat hareketini belirlemede en önemli gösterge olabilir.

BTC'nin 20.942 $'lık fiyatı (bu yazı yazılırken), Aralık 2022 tüketici fiyat endeksi (TÜFE) verilerinin yayınlanmasının ardından 3 ayın zirvesine ulaştı. Endeks, analistlerin yüzde 6,5'lik tahminiyle örtüştü. Başlangıçta, piyasadan temkinli bir tepki geldi ve BTC 17.900 dolar seviyesine geriledi.

Ancak sonrasında boğalardan yoğun bir satış baskısı geldi ve BTC, altı aydan fazla bir süre içinde 24 saatlik en büyük mumunu yayınladı. Bununla birlikte, yatırımcıların bu fiyat hareketinin bir boğa tuzağı değil, yeni bir boğa koşusunun başlangıcı olduğundan emin olmaları gerektiği için yine de dikkatli olmaları gerekiyor. Bu nedenle analistler, BTC fiyat hareketini birkaç veri noktası kullanarak analiz etmeyi öneriyor.

Fed'in Bir Sonraki Hamlesi Kritik

Aralık ayı TÜFE verilerinin açıklanmasıyla birlikte dikkatler artık Fed'in FOMC toplantısının bir sonraki tarihi olan 1 Şubat'a çevrildi. Yakın tarihli bir FedWatch çalışması, analistlerin projeksiyonları konusunda oldukça iyimser olduklarını gösteriyor. Bu analistlerin yüzde doksan dördü, Fed'in artık agresif faiz artırımlarına girişmeyeceğini tahmin ediyor.

Bu nedenle, Fed'in faiz oranlarını yalnızca 25 baz puan (baz puan) artıracağını tahmin ediyorlar. Ünlü CNBC muhabiri Carl Quintanilla, Fundstrat küresel danışmanlarının TÜFE göstergelerinin yüzde 59'unun 30 gün içinde 800 baz puanlık bir artışla tamamen deflasyonda olduğunu belirten bir çalışmasına atıfta bulundu. Fundstrat çalışması, enflasyonun konsensüsün ve Fed'in hedefinin gerisinde kaldığını ekledi.

Çalışma ayrıca en yeni Atlanta Fed ücret izleyicisine de atıfta bulundu. İzleyici için Aralık ayındaki yüzde 5,5, 12 ayın en düşük seviyesiydi. Bu nedenle finans firması, bu izleyicinin son birkaç ay içinde ücret enflasyonundaki keskin düşüşü doğruladığını kaydetti. Sonuç olarak, Fundstrat çalışması, Fed'in enflasyonu kontrol altına aldığından giderek daha fazla emin olacağı sonucuna vardı. Bu nedenle 2023, enflasyon tahminlerinin eps risklerinden daha hızlı başarısız olduğu 2022 ile çelişebilir.

Dahası, Nick Timiraos (Wall Street Journal'ın baş ekonomi yazarı) Cuma günü tweet attı ve Fed'in Aralık ayı TÜFE verilerine dayanarak muhtemelen faiz oranlarını 25 puan artıracağını söyledi. Timiraos, St. Loius Fed başkanı James Bullard'ın açıklamalarıyla görüşünü doğruladı. Bullard'a göre en iyi seçenek, mümkün olan en kısa sürede maksimum orana ulaşmaktır.

Ancak bunun bir toplantıdan sonra olmayabileceği konusunda uyardı. Bununla birlikte, BTC yatırımcılarının analiz etmesi gereken daha fazla veri noktası var.

DXY En Önemli Göstergedir

Bu arada, ABD Doları endeksi (DXY), genellikle BTC'nin fiyat hareketiyle ters bir korelasyona sahip olduğundan, BTC'nin fiyat hareketini belirlemede en önemli gösterge olabilir. DXY'deki bir artış genellikle bir BTC düşüş trendine denk gelirken, DXY'deki bir düşüş genellikle bir BTC rallisine denk gelir. Dünkü veriler de bu teoriyi kanıtladı.

BTC Cuma günü sağlam kazançlar kaydederken, DXY düşüşteydi. Bununla birlikte, DXY'nin 7 günlük grafikte desteğini dirence çevirecek olan 101'in altına düşmesi durumunda, BTC büyük olasılıkla ralli yapacaktır. Ayrıca Altana Digital Currency Fund'ın üst düzey yöneticisi Alistair Milne, BTC'nin haftalık grafiğini kullanarak kritik bir veri noktası daha paylaştı.

Ona göre, BTC'nin fiyatı yükselen RSI'dan büyük bir boşluk gösteriyor. Milne, “Haftalık grafikteki RSI aşırı satış bölgesine geldiğinde, tarih bunun bir ayının sonunu ve yeni bir boğa koşusunun başladığını gösterdiğini gösteriyor. Ekim ve Kasım 2015 ile Mart ve Nisan 2019 verilerini inceleyin."

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ