Bitcoin 2MB Blokları Reddederken, Dash bunları uygulamaya hazırlanıyor

2016 yılının başında, Dash'in yönetim sistemini oluşturan matternodlar, ağın yüzde 99'u tarafından 2 MB'lik blok boyutlarına yükseltmek için ezici bir üstünlükle oylarını verdiler. Dash'in geliştirme öncelikleri başka yerlerde yoğunlaştıkça, şifreleme dünyasında çoğu basit bir dikkat çekici hile olarak görülüyor. Bununla birlikte, Dash 12.2'nin son sürümüyle birlikte, daha büyük blok boyutları yakında uygulanacak gibi görünüyor.

Sürüm 12.2'ye geçilmesi Dash Evolution'a geçiş yolunda bir adım, para biriminin yapmayı planladığı asıl hedef: "Dijital para birimi kullanımı o kadar kolay olacak ki; büyükanneler bile bunları kullanacak". 

Çekirdek geliştirici UdjinM6 son güncellemede şunları yazdı:

En önemli değişiklikler şunlardır:
DIP0001 uygulaması (2MB blok yükseltme); 
İşlem ücreti indirimi 10x (DIP0001 etkinleştirmesi yoluyla aktive edilir)
InstantSend güvenlik açığı düzeltmesi (DIP0001 kilidini etkinleştirir)
Kullanıcıların karışık fonları daha hızlı elde etmelerine imkân tanıyan PrivateSend iyileştirmesi
Çeşitli RPC değişiklikleri; 
Bitcoin Çekirdeği'nden birçok backport ve performansı iyileştirmeli ve kodun daha güvenilir ve daha kolay incelenmesi için kendi eski kodumuzu yeniden yapılandırmamız; 
BIP39 / BIP44 destekli deneysel HD cüzdan.

Henüz gerekli değil

Elbette, daha büyük bloklara ihtiyaç yok, çünkü para birimi mevcut bloklarını dolduracak kadar işlem yapmıyor. Bununla birlikte, bu blokaj artışı, kurucusu Evan Duffield tarafından bu yılın başlarında açıklanan zincir ölçekleme planını izliyor. Dashield, özel donanım kullanımı sayesinde Dash'in, büyük blokları kullanarak çok sayıda işlem için ölçekleyebilen bir ağ oluşturacağını duyurdu.
 
Duffield şunu yazdı:

Uzaydaki pek çok proje, zincir ölçeklemenin imkansız olduğuna inanıyor. Bunun nedeni, daha yüksek performans için alternatif P2P mimarilerini keşfedilmemiş olması. Teşvik edilmemiş bir ikinci kademe mimarinin Dash gibi bir projeyi ne kadar sürdürebileceğini göstermek istiyoruz.

Bitcoin yolu ... ve Ethereum da

Bitcoin, farklı bir yol izlemeyi seçti. Planlanan SegWit2x güncellemesi resmi olarak sonlandığında, para birimi şimşek ağı veya benzeri çözümler aracılığıyla zincir dışına çıkarma yolunda sıkı sıkıya duruyor. 

Şimşek ağı ile işlemlerin "ödeme kanalları" na kaydırılması ve daha sonra sonucun Bitcoin Blockchain'e periyodik olarak "yerleştirilmesi" ile çalışılması amaçlanmaktadır.

Örneğin Bob, Alice'e bir BTC ödediğinde, daha sonra ona iki BTC öder ve nihayet 1.5 BTC'yi gönderir; bu, Blockchain'e kaydedilmesi gereken üç ayrı işlemdir. Bununla birlikte, şimşek şebekesi ile, ödeme kanalı kapandığında Blockchain'e yalnızca net işlemin gönderilmesi gerekecekti. Bu durumda, Bob'dan Alice'e gönderilen toplam 4.5 BTC için yalnızca bir işlem kaydedildi.

Eleştirmenler ödeme kanallarının ne sıklıkta kullanılacağını sordu ancak şebeke konuşlandırılıncaya kadar bunu söylemek imkansız. Diğerleri, Bitcoin'in yerinden olmamış ve değişmez nitelikteki hareketsiz hareketleri zincir dışı hale getirdiğini öne sürüyor. Destekleyenler, işlemlerin, örneğin borsalarda, her zaman dışa bağımlı olduğuna dikkat çekti. Hiçbir Bitcoin borsası, fonlar dahili olarak taşınana kadar Blockchain'e ayrı bir işlem yapmaz. Bir kullanıcı para çektiği zaman sadece nihai sonuç yayınlanır.

İki şifreli cryptocurrency  Ethereum da sadece kenarda oturmuyor. Para, Bitcoin'in önerilen şimşek ağına benzer ödeme kanallarını kullanacak olan "Raiden Ağını" uygulamayı planlıyor.

Çatallar Hoşgeldiniz

Bitcoin mümkün olduğunca çatal uçları kaçınılmaz olarak önlerken, Dash onları memnuniyetle karşılıyor. Dash'ın yükseltme stratejisinin anahtarı, "spork", ağda bir sorun olması durumunda yükseltmenin bazı bölümlerinin "kapatılması" na izin veren bir mekanizma. Buna bir örnek, "zorlama" olarak adlandırılan  şeye denir. Çöp ağında, madencilerin, normalde masternodlarla blok ödüllerini paylaşmaları gerekir; tüm ödülleri kendilerine saklamaya çalışan madenciler, blokları ağ tarafından reddedildiğini görecektir

Bununla birlikte, bir yükseltme sırasında, uygulama (ve genellikle) kapatılabilir. Bu, hem madencilerin hem de matternodların, yazılımın yükseltilmesi için makul bir zaman süresine izin verirken diğer bölümünü reddeden ağın bir bölümünün neden olduğu kontrol edilemeyen çatallanma riskini ortadan kaldırır.

En iyi yol belirsiz

Bitcoin, Ethereum veya Dash'ın ölçeklenebilirlik sorununun çözülmesinde başarılı olup olmayacağı görülecek. Hem "ödeme kanalları" hem de "gerçekten büyük bloklar" ölçekleme yöntemleri eleştirmenleri var ve henüz tam olarak incelenmedi. Geçici olarak başka bir çözümün ortaya çıkması ya da her iki çözümün de uygulanabilir olması mümkündür.

Bununla birlikte, kesin olan tek şey, dijital para biriminin dünyadaki gerçek bir güç haline gelmesi için, onbinlerce kişinin aynı anda her şeyi işlem yapması gerekecek olması. Başarılı bir ana şifre paylaşımı, Visa'nın seviyesine veya ötesine ölçeklenebilir olmalıdır.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ