Kanıtlar, PlusToken aldatmaca ile ilgili daha fazla Bitcoin'in mikserlere geçtiğini gösteriyor. Eğer doğruysa, bu çalıntı fonların sahiplerinin pazardaki toparlanmadan yararlanmaya hazırlandıklarına dair daha fazla kanıt verir.

Bitcoin 400 Doları Sildi – Düşüşün Nedeni Bu Ponzi Şeması mı?

Kanıtlar, PlusToken aldatmaca ile ilgili daha fazla Bitcoin'in mikserlere geçtiğini gösteriyor. Eğer doğruysa, bu çalıntı fonların sahiplerinin pazardaki toparlanmadan yararlanmaya hazırlandıklarına dair daha fazla kanıt verir.

Plustoken’in şüpheli cüzdanlarını takip eden birçok analistten biri, çalınan bitcoin'lerin 13.000'inin miksere taşındığına dair kanıt sağladı. ErgoBTC tweetledi:

Doğruysa, bu transferler son zamanlarda alınan diğerlerine ekleniyor. Geçen ay PlusToken'e bağlı 11.999 bitcoin bilinmeyen adreslere taşınmaya başladı, böylece daha kolay karıştırılabilecek daha küçük miktarlara bölündü. Hırsızlar, bitcoin fiyatları toparlandıkça ve ağ faaliyeti arttıkça bunları satmaya hazırlanıyor olabilirler.

Dolandırıcılar, elde ettikleri kazanımları başarılı bir şekilde karıştırırlarsa, çok sayıda açık pazara dökülecek konumda olurlar. Böyle bir hareket fiyatları baskılayabilir ve mevcut pazarın toparlanmasını durdurabilir. Aslında, bazı analistler PlusToken bitcoin dampinginin geçen yılın ikinci yarısında meydana gelen fiyat düşüşüne katkıda bulunduğunu iddia ediyorlar.

Analistler bunları bir dizi mikser hizmetinde hızla izlediklerinden, PlusToken fonlarını gizlemeye yönelik daha önceki girişimler başarısız oldu. Hırsızlar, onları Huobi olmak üzere birçok borsaya taşıdı, ancak hiçbiri ele geçirilmedi.

PlusToken bugüne kadarki en büyük kripto para dolandırıcılığı olduğu bildiriliyor. Bir cüzdan ve yatırım hizmeti olarak ilan edilen, bir ponzi şemasından başka bir şey değildi. Hem güvenli depolama hem de son derece yüksek mevduat getirisi vaat etti. PlusToken operatörleri, yalnızca geçen Haziran ayında kapanmak için 200.000 kadar bitcoinin yanı sıra büyük miktarlarda Ethereum ve EOS topladı.

Operasyon, başta Çin ve Güney Kore olmak üzere saf ve kötü bilgilendirilmiş yatırımcıları hedef aldı. Aslında, çok azı PlusToken'i bu ülkelerin dışında biliyordu. Çinli yetkililer, planın bir parçası olduğundan şüphelenilen altı kişiyi tutukladı, ancak diğerleri henüz tanımlanmadı.

Ne yazık ki, PlusToken gibi ponzi şemaları kripto alanında yaygınlaştı. Yeni değiller, ancak halkın çoğu kripto yatırımıyla ilgilenmeye başladıkça çoğalıyorlar. Onları durdurmak zor olacak. En iyi savunma, kripto varlıklarını depolamak için eğitimli, sağduyulu bir yaklaşım benimsemek ve gerçek olamayacak kadar iyi görünen “yatırımlara” asla güvenmemektir.

Bu tür siber suçlarla savaşmanın bir başka önemli adımı, ülkelerin kripto para birimini meşrulaştırmaları ve kolluk kuvvetlerinin kripto dolandırıcılarını takip etmek için işbirliği yapmaları olacaktır. Bu tür hareketler, en azından, devam eden bir çalışmadır.

 Bitcoin yazının yazıldığı sırada 400 doları silerek 8850 dolar seviyelerinden işlem görüyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ