Bitcoin, geçtiğimiz ay ikinci kez fiyat aralığının dışına çıktı. Piyasa değerine göre lider kripto para birimi, düşüş eğilimi gösteren bir sezonun ardından yıllık en düşük seviyesi olan 29.900 dolardan yükselişe geçmeye başladı.

Yazım sırasında BTC, günlük ve haftalık grafiklerde sırasıyla %1.4 ve %7 karla 52.333 $'dan işlem görüyor. El Salvador'un ilk BTC'sini satın aldığına dair haberler o ülkenin başkanlık ofisinden geldiğinde, Bitcoin ana direnci olan 52.000 $ seviyesini kırdı.

Bitcoin Rallisi

Boğalar tekrar kontrol altına alınmış gibi görünüyor. Bitcoin, Mayıs ayından bu yana ilk kez yaklaşık 56.000 $ civarında bir sonraki direnç seviyesine yükselebilir. Bu direnci kırarsa, boğalar 60.000 dolarlık alana hareket etmeye çalışabilir.

Bloomberg Intelligence Kıdemli Emtia Stratejisti Mike McGlone'un dediği gibi bu yükseliş, BTC'nin fiyatını "en az direnç yoluna" sokabilir. Bu yol için fiyat hedefi, piyasa değerine göre lider kripto para birimi için 2021'in sonunda 100.000 dolar ve Ethereum için 5.000 dolarlık bir alanın gerçekleşmesini sağlayabilir.

Yükseliş Tezi

Glassnode tarafından hazırlanan bir rapor, kısa vadede yükseliş tezini destekliyor. Firma, bu operatörlerin Çin'den taşınmaya ve diğer bölgelere taşınmaya zorlanmasının ardından madencilik sektöründe bir toparlanma kaydetti.

Rapora göre, kripto piyasasındaki son değerlenme BTC madencilerinin kar elde etmesine izin verdi. Böylece Madenci Net Pozisyon Değişikliği “tarafsız alana döndü”.

Kurumlar Bitcoin'e Geri Dönüyor, Göstergeler Daha Fazla Kâr Öneriyor

Bu Glassnode göstergesi, madenciler tarafından biriken veya satılan coin sayısı ile Bitcoin fiyatı arasındaki korelasyonu ölçmek için kullanıldı. Bu nedenle, Mayıs ve Haziran aylarında BTC fiyatını aşağı çeken satış baskısı resmin dışında görünüyor.

Ayrıca Glassnode, BTC kullanıcıları tarafından yapılan işlem büyüklüğünde kalıcı bir artış kaydetti. Bu, mevcut piyasa döngüsünden bir öncekine zıtlık yarattı ve Mayıs ayında Bitcoin fiyatındaki %50 düşüşe rağmen kurumların ağda kaldığını gösteriyor.

Aşağıda görüldüğü gibi, işlem boyutu o ay boyunca zirveye ulaşan önemli bir artış yaşadı. Glassnode ayrıca şunları da ekledi:

Bu, Temmuz ayından itibaren büyük ölçüde soğudu ve mevcut ortalama işlem büyüklüğü 30 bin ila 36 bin dolar arasında yer alıyor. 2019-20 dönemine göre, bu, devam eden ve sabit kurumsal boyuttaki ilgiyi yansıtan son düzeltmeye rağmen %370'lik önemli bir artışı temsil ediyor.

Buna ek olarak Glassnode, günlük kripto para hacminin oranını kripto para yaşına göre sınıflandırmak için kullanılan bir metrik olan Harcanan Hacim Yaş Bandı tarafından önerildiği gibi, yatırımcıların Bitcoin'lerini elinde tutmak için yüksek düzeyde inançları olduğunu iddia etti.

Başka bir deyişle, piyasada satılan BTC sayısı ve yatırımcıların bu paraları ne kadar süredir elinde tuttuğu gerçeğine bakıldığında şu anda işlem gören BTC, “daha genç paraların” bir parçasıyken, “eski paralar uykuda”.

Bitcoin, türev sektörünün neden olduğu bir domino etkisinden bir kez daha etkilenebilir. Fiyat önceki zirveleri geri almaya çalışırken, spekülatörler ve kısa vadeli yatırımcılar kazançlarını artırmak için vadeli işlem sözleşmelerine yöneliyor.

Bu, bu ürünün finansman oranlarının artmasına neden oluyor. Araştırma şirketi, borsa platformlarında bu ölçüm için "Mayıs satışlarından önce görülen" seviyelerde %0.03'lük bir rekora imza atıyor. Bu nedenle, yatırımcılar temkinli olmaya ve Bitcoin vadeli işlemlerine göz kulak olmaya devam ediyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ