Yeni yıla sert bir başlangıçtan sonra, Bitcoin hafifçe stabilize oldu ve bir kez daha yeşilde, geçen gün %2 kazandı.

Yeni yıla sert bir başlangıçtan sonra, Bitcoin hafifçe stabilize oldu ve bir kez daha yeşilde, geçen gün %2 kazandı. Bir dizi analist, bu istikrarın Bitcoin için kritik olduğunu söylüyor ve bazıları kriptoyu eski ihtişamını yeniden kazanmak ve 60.000 dolara doğru ilerlemek için kuracağına inanıyor.

Yeni yıla en kötü başlangıcından sonra, Bitcoin bir kez daha istikrar kazanıyor gibi görünüyor. En iyi kripto para birimi 43.000 doların üzerinde işlem görüyor ve son 24 saat içinde yüzde 2'nin üzerinde değer kazandı. Son zamanlarda kaybettiği zeminin çoğunu henüz geri kazanmamış olsa da, analistler bunun iyi bir başlangıç noktası olduğunu ve BTC'yi geri dönüş için hazırlayabileceğini iddia ediyor. Hatta bazıları 60.000 dolarlık fiyatı tekrar test etmeye başlamasının uzun sürmeyeceğini tahmin ediyor.

 BTC Geçen Gün Yüzde 2,01 Artışla 43,140 Dolardan İşlem Görüyor

Geçen yıl ağustos ayından bu yana ilk kez Pazartesi günü 40.000 doların altına düştüğünden beri, BTC, analistlerin şimdi önceki yüksek seviyelerine geri dönmek için savaştığını gören katalizör olacağına inandıkları bir geri dönüş gerçekleştirdi.

Oanda'da kıdemli bir pazar analisti olan Craig Erlam'a göre, Bitcoin'in ihtiyaç duyduğu tek şey momentum. Günlük bülteninde şunları söyledi:

Bitcoin 45.500 doları kırabilirse, arkasında en kötüsünün olduğuna dair inanç artmaya başladığından, keskin bir yükseliş daha görebiliriz.

Bitcoin için arka rüzgar, artan ekonomik belirsizliği, yüksek enflasyonu ve geçen hafta yüzde 1'e yakın düşen ABD Dolar Endeksi'ndeki düşüşü içeriyor. Bu endekste bir düşüş genellikle riskli olarak kabul edilen varlıklar için iyiye işarettir ve Bitcoin son aylarda bu kategoriye tam olarak düşüyor.

Bir kripto para yatırım şirketi olan Stack Funds'ın Araştırma Başkanı Lennard Neo şunları söyledi:

Bitcoin, son zamanlarda piyasa belirsizlikleri arasında daha çok bir risk varlığı olarak davranıyor. BTC enflasyonist bir hedge veya risk varlığıysa ve mevcut makro iklimle birlikte kısa vadede daha fazla oynaklık bekleniyorsa piyasalar hala bölünmüş durumda.

Neo'nun yorumları, BTC topluluğunda hararetli bir tartışmayı canlandırıyor . Bitcoin enflasyona karşı bir korunma mı yoksa riskli bir varlık mı? Yıllar boyunca anlatı, BTC'nin dijital altın olduğu, piyasa koşullarından bir teselli olduğu yönündeydi. Birçok şirket, sürekli yükselen Mikrostrateji de dahil olmak üzere, bu anlatıya dayanan milyonlarca dolar değerinde BTC satın aldı.

 

MicroStrategy CEO'su Michel Saylor, "10 Trilyon Dolarlık Altının Tamamını Sat ve Bitcoin Satın Al" Tavsiyesinde Bulunuyor

Ancak son günlerdeki veriler farklı bir tablo çiziyor. Bitcoin, normal makroekonomik koşullarla ilişkili fiyat hareketleri ile riskli varlıklarla güçlü bir şekilde bağlantılıdır. Örneğin, yakın zamanda ABD Federal Rezervi ekonomiye nakit enjeksiyonunu azalttığını açıkladığında, daha riskli varlıklar bir satışla karşı karşıya kaldı ve Bitcoin muaf tutulmadı. Aslında bu, hafta başında 40.000 doların altına düşüş için önemli bir faktördü.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ