Bitcoin'in 7,500 $ 'a yükselten ticaret çılgınlığı, 24 saat içinde neredeyse 10 milyar dolar değer kazanmasına sebep oldu. Coinmarketcap'tan alınan veriler, ve Perşembe'den beri kaynaklar tarafından izlenen borsalardaki para akışı toplam 9.2 milyar doları kadar. Küresel olarak kripto para birimi pazar payı, Bitcoin için 125 milyar dolara karşılık gelirken total hacim yeni bir rekor olan 200 milyar doları aştı.

Gerçekten inanılmaz bir haber, daha 2 ay önce 136 milyar dolara düşen kripto paraların total hacmi bugün 200 milyar doları aştı. Aşmaklada kalmadı BTC' nin pazar payıda bayağı büydü, yüzdelik olarak BTC Üstünlüğü: 61.2% gözlendi. BTC'nin bukadar büyük bir üstünlük kurması belkide ilerleyen zaman içerisinde bütün piyasayı yerle bir ederek, dahada üstünlük kazanmasına sebep olabilir derken aklıma SegWit2x çatallanması geliyor. Bugün SegWit2x olarak adlandırılan yeni Bitcoin eşi B2X inanılmaz değer kazandı.

Aslında bu fiyatlanma beni korkutmuyor değil, tabiki bütün yatıımcılar tedirgin durumda çünkü kimse sabah kalktığında elindeki Bitcoinlerin 1637$ azalmış olduğunu görmek istemez. Bu aşırı fiyatlanma B2X'i arttırırken. Bitcoin Cash'te bu pastadan bir dilim almayı başardı.


Trace Meyer bu durumu vortex olarak değerlendirdi yani bir girdap. 

"Bu vorteks, dünyanın sermayesinin çoğunu emmek üzere ... insanlığın hiç görmediği ve muhtemelen uzun zamandır bir daha hiç göremeyeceği seviye zenginliği olacak" diye konuştu.

Trace Meyer'de bildiğiniz gibi Bitcoin zenginlerinden. Zamanında yaptığı küçük bir yatırımla bugün milyoner olan Meyer geçen günlerde yayınlamış olduğumuz, haberlerde Bitcoin fiyatının Nisan 2018 ayında 27.000$ civarına yükseleceğini söylemişti. Aslında gidiş hata bakılırsa pekte haksız sayılmaz. Çünkü Bitcoin geçtiğimiz haftalarda 5000$ seviyesinden 7500$ seviyesine hemen hemen hiç zorlanmadan veya ciddi bir düşüş yaşamadan geldi.

Kişisel düşüncem olarak Bitcoin'i fiyatlayan üç tane etmen görmekteyim.

1- CME Grup'un Bitcoin'i vadeli mevduat olarak işleme alması.

2- Japonya ve Güney Korenin, Çin Halk Cumhuriyetinin aksine Bitcoine sahip çıkarak Borsalarına lisans vererek gayri meşru çocuğu bariz şekilde meşrulaştırması.

3-Artık bir endüstri haline gelen Bitcoin madenciliğinin ivmelenerek artışından kaynaklanan kazım zorluğu artışının üretilen mining ekipmanlarına harcanan R&D giderlerinden dolayı değerinin arması şeklinde yorumluyorum.

Tabiki birde gizli bir neden var, SegWit2x ten sonra ne olacağı kesin belli olmadığı gibi SegWit2x öncesinde olası bir fiyat bölünmesine karşın yatırımcılar yada balinalar olarak adlandırdığımız elinde çok fazla Bitcoin bulunan kişiler fiyatı "balon" haline döndürmüş olabilir. Bunun sebebi ise artık Bitcoin'i düşük bütçeli insanların yarışmayacağı bir konuma çekmek olabilir diye düşünüyorum. Şuan herkes BTC/USD paritesinde bir düşüş beklemekte bende dahil. Peki bu beklediğimiz düşüş ne için? Tabiki oyuna tekrar dahil olmak adına yada elimizdeki Bitcoin mevduatlarını arttırmak adına yapılacak bir eylem. Fakat farkettiyseniz neredeyse hiç düşmeden 1 aydan fazla süredir yükselmeye devam ederek. Fiyat artışından dolayı birçok insan oyuna dahil olamıyor yada cesaret edemiyor.

Önümüzdeki günlerde Bitcoin ile ilgili borsa haberlerini paylaşmaya devam edeceğim. Umarım herşey yolunda gider ve bu SegWit2X Bitcoin'e ciddi zararlar vermez diyorum.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ