Bitcoin, 8000 dolara yakın en yüksek seviyeye ulaştı

Coin Desk Bitcoin Fiyat Endeksine göre, piyasa değeri bazında Dünya'nın en büyük dijital para birimi 7,815,03 dolar seviyesine  yükseldi. Bu fiyat seviyesinde, Bitcoin, yılbaşından bugüne %700'den fazla değer kazandı. Üstelik bu dijital para biriminin 2000$, 3000$ ve son zamanlarda 7000$ gibi bir kaç psikolojik seviyeyi aşarak rekor kırması son bir yıl içerisinde gerçekleşti. 

Bitcoin, belirli kripto para birimlerine ( genel olarak dijital para birimleri ) olan ilginin her zamankinden daha yüksek seviyeye ulaştığı bir zamanda bu büyük adımları atmayı başardı.

Bu artışlarla beraber Google Trend verileri, son birkaç hafta boyunca "Bitcoin" teriminin arama ilgisinin tüm zamanların en üst düzey seviyelerine geldiğini gösteriyor.

Bitcoin Cash'in kaybı Bitcoin'in kazancı mı?

Bitcoin, alt koin olan Bitcoin Cash'in  keskin bir düşüşe uğramasının ardından en son seviyesine ulaştı . CoinMarketCap verilerine göre Bitcoin Cash  48 saatten daha kısa bir süre içinde %25'den fazla düşüş yaşadı.

Bitcoin'in yakın geçmişteki kazançlarının çoğunun, algoritmik programcı Jacob Eliosoff'un atadığı, Bitcoin Cash'in zararına olduğu görülüyor.

Bu iki para birimi, geç saatlerde yatırımcı için yarışıyor. Bitcoin ağının işlem kapasitesini ikiye katlayacak olan Bitcoin'in SegWit2x çatalını devre dışı bıraktıktan sonra Bitcoin Cash %50'den fazla artış göstermişti.

BPI rakamları aynı zamanda, daha geleneksel olan Bitcoin fiyatının %25'den fazla düşerek, tüm zamanların en yüksek değerinden, neredeyse 5.500$ seviyesine kadar gerilediğini gösteriyor.

Bu iki dijital para aksi yönde hareket ettikçe, Crypto Asset Management'ın genel müdürü Tim Enneking, başarısız çatalın Bitcoin'in 1MB'lık bloklarına kıyasla 8MB'lık bloklara sahip olan Bitcoin Cash'in ilgisini artırdığını ileri sürdü.

Bitcoin'in görünümü

Daha geniş kripto piyasası yatırımcıların ilgisini çekmeye devam ederse, Bitcoin fiyatları kolayca yükselebilir.

Bununla birlikte, Bitcoin ağının ölçeklendirme zorlukları, bu dijital para birimi için ciddi gerilimler sağlayarak piyasa gözlemcilerini gelecekteki fiyat beklentileri konusunda daha az iyimser kılıyor ve talebi azaltıyor.

Bitcoin, işlem hacmini iyileştirme yönünde ilerleme kaydetmeye devam ederse, dijital para biriminin fiyatı önemli bir terslik yaşayabilir.

[Not: Kripto koinlere veya jetonlara yatırım yapmak son derece spekülatif ve piyasa büyük ölçüde düzenlenmemiş. Bunu düşünen biri, tüm yatırımlarını kaybetmeye hazır olmalıdır.]

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ