Bitcoin, geçtiğimiz günlerde yatırım fonlarından, yakında piyasaya sürülecek olan vadeli işlem piyasalarından ve kullanıcı sayısındaki artıştan etkilenerek 9.000 dolar seviyesine an itibarıyla yükselmiş görünüyor.

Bitcoin, neredeyse bir hafta süre ile yatay bir paritede seyrederken altcoinler hemen hemen %45 üzerinde bir artış performansı gösterdi. Dün itibariyle Bitcoin bu yatay pariteyi kırarak yukarı yönlü hareketine başladı. 9000$ seviyelerine dayanan paritenin ilerleyen günlerde 10.000$ seviyelerine doğru gitmesi bekleniyor. Tabi ki bunun öncesinde bir düzeltme yapması çok muhtemeldir. 

Kripto para dünyasının hacmi gün geçtikçe büyüyor fakat kısa süre içerisinde neredeyse ikiye katlamış görünüyor. 26.11.2017 itibariyle Market Cap: $284.410.900.290 seviyesine yükseldi. Bu artış neredeyse tüm altcoinlerin fiyatlarının ikiye katlanması gibi bir etki yarattı.

Top 15'e bakarsak Bitcoin'in markette hacminin nekadar büyük olduğunu görebilirsiniz. $150.673.869.624 ile lider durumda zaten piyasanın BTC Baskınlığı 53.0% seviylerinde. Arkasından listeye yeni girmiş olan BTC Gold önemli bir hacme sahip ve 5. sırada yer alıyor yeni çıkmış bir çatal için gerçekten başarılı bir durum.

Bitcoin tek başına kalsaydı ve çatallanmasaydı ki çatallanma marketleri bölerek yeni market hacimleri yarattı. BTC+BCH+BTG ve hatta BCD yide son fork olarak buraya eklersek zaten fiyatımız Bitcoin bütünü dahilinde 10.000$ çoktan aştı. Bitcoin Cash genelde Bitcoin'in hızlı ivmeler ile artışının ardından düşüşe başladığı aralıkta artmaya başlıyor. Bitcoin Gold ise kendine has bir kitle edinmiş durumda gibi duruyor. Ethereum ile neredeyse aynı mantıkta kazılan (GPU) Bitcoin Gold yakında Ethereum'un tahtını alabilecek gücü kendisinde barındırmasada fiyatlanma açısından paritesi yükselirse savaşa dahil olabilecek bir konumda yer alan güçlü bir çatal olduğunu itiraf etmekte fayda var.

Bitcoin Diamond ise henüz çatallandı ve sayısı 210 milyon adet 24 kasımda gerçekleşen hardfork sonrasında Binance kripto para borsası herkese air drop olan gelen kripto parayı dağıttı. 110$-50$ aralığında dolanan kripto para henüz stabil hale gelmiş değil fakat stabil hale geldiğin ben fiyatının 200$ seviyelerine çıkacağına inanıyorum. Çünkü Bitcoin Gold aynı durumu yaşamıştı ve şuan çok iyi bir şekilde toparlandı. Sanki Bitcoin Diamond, Litecoin'e karşı bir rakip olarak çıkartılmış gibi duruyor.

Önümüzdeki yaklaşan "Air Drop" ve kur gelişmeleri için, web sitemizi takip etmenizi öneririm. Elimizden geldiğince haber paylaşmaya ve air droplardan sizi faydalandırmaya çalışıyoruz. Bitcoin'in önümüzdeki günlerde fiyatının nereye gideceği çok belli aslında. Alış veriş yaparken yerel borsalardan aldığını fiyat ile yurt dışı borsalarından aldığınız fiyatı karşılaştırın ve imkanınız varsa SWIFT yaparak yurt dışı borsasından almanız daha mantıklı olacaktır çünkü en son baktığında fiyat aralığı bir hayli açılmıştı.

Bu gibi durumlarda hesap yapmadan alım satım yapmamanızı öneririm güncel kur şuan 9.000$ seviyelerinde ve USD/TRY pariteside 3.95₺ seviylerinde. Bir hesap yaparsak 39.250₺ değerindeki BTCTurk borsasında satılan Bitcoin aslında 9.936$ yapıyor. Neredeyse arada 1000$ gibi bir fark mevcut. Dikkatli olun arkadaşlar gerekirse SWIFT ile yurt dışı borsasına gönderin fakat 1000$ fark ile almayın derim.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ