Bir blok zinciri ağının yerel yönetim ve değişmezliği, ikili harcama sorununa karşı direnişinde yatmakta. Proof of Work algoritması için bu durum hash gücüyle ilgili “yüzde 51 saldırı”sına karşı direnç anlamına geliyor.

Bir blok zinciri ağının yerel yönetim ve değişmezliği, ikili harcama sorununa karşı direnişinde yatmakta. Proof of Work algoritması için bu durum hash gücüyle ilgili “yüzde 51 saldırı”sına karşı direnç anlamına geliyor.

Ağ hash gücünün yarısından fazlasının ve dolayısıyla blok üretiminin yarısından fazlasının kontrol edilmesi, işletmenin zinciri uygun şekilde görmesine rağmen yeniden düzenlemesini sağlar. Böyle bir saldırı meşru işlemleri “silebilir”.

Görünüşe göre geçerli işlemler oluşturarak ve ardından bir saldırganın tersine çevrilmesi, herhangi bir Bitcoin harcamasına gerek kalmadan borsada işlem yapabileceği anlamına geliyor.

Toplam Ağ Hash Gücü

Toplam ağ hash gücü, blok zincirini güvence altına almaya adanmış hesaplama gücü miktarına işaret eder ve genellikle ağ güvenliğinin bir ölçüsü olarak kabul edilir. Yüksek seviyeye ulaşması, Bitcoin için yükseliş göstergeleri olarak yorumlanıyor ve yüzde 51 saldırılara karşı daha yüksek direnç gösteriyor.

Bu yorum genel olarak doğru olsa da, aşırı basitleştiricidir.

Ağ hash gücü, herhangi bir zamanda çalışan tüm madencilik cihazlarının toplamı, bir boşlukta analiz edilmemeli. Bu cihazların maliyeti ve sağlama verimliliği, yüzde 51'lik bir saldırı gerçekleştirme maliyetini doğrudan etkileyen birçok büyüklük sırasına göre değişebilir.

Değişen Madencilik

Bitcoin'in erken günlerinde madencilik ev bilgisayarlarında yapılıyordu. Bugün, son derece verimli uygulamaya özel tümleşik devre çipleri, ağın neredeyse tüm hash değerlerinden sorumlu. Fark şaşırtıcı: 2013'te birinci sınıf bir işlemci saniyede 64 Megahash hızında mayın üretebilirken, modern ASIC'ler saniyede 53 Terahashes'de mayın üretiyor. Bu durum 828 bin 124 katlık bir farka işaret ediyor.

Ağın hash gücünde büyük artışlar genellikle iki nedenden kaynaklanmakta: BTC’nin fiyatındaki artışlar veya ASIC teknolojisindeki gelişmeler.

Her iki durumda da, en verimli makinenin karlılığı ile tanımlanan yeni bir ekonomik dengeye ulaşana kadar yükselmeye devam ediyor. Her ek cihaz, herkes için pay dilimini azaltır ve bir noktada madenciler elektrikten daha pahalı olan makineleri blok ödülleri ve toplanan ücretlerden kazanmaya başlar.

Her iki büyüme tetikleyicisi de 2019'da gözlendi. Yeni Bitmain S17 ailesi ASIC'lerin Nisan 2019'da piyasaya sürülmesiyle Bitcoin fiyatı yaklaşık üç kat arttı. Bu nedenle, düşen fiyata rağmen yılın ikinci yarısında hash gücü artmaya devam ediyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ