Azalan zorluk nedeniyle, Bitcoin madencileri daha az kaynakla işlemleri onaylayabilir ve daha küçük madencilere madencilik ödülleri için rekabet etme şansı verebilir.

Azalan zorluk nedeniyle, Bitcoin madencileri daha az kaynakla işlemleri onaylayabilir ve daha küçük madencilere madencilik ödülleri için rekabet etme şansı verebilir.

Blockchain.com'dan gelen verileri uzaklaştırmak, Bitcoin'in küçük gerilemeye rağmen hala en dayanıklı ve değiştirilemez blockchain ağı olduğunu gösteriyor.

Bitcoin Ağ Zorluğu azalıyor. Kaynak: Blockchain.com
Zorluk ayarlaması madencilerin hash gücüyle tam olarak orantılı olsa da, aşağıda görüldüğü gibi, genel hash oranı (TH/s) aynı dönemlerde yüzde 3,2 geri kazandı.

Toplam Hash Oranı son zamanlarda artış kaydetti. Kaynak: blockchain.com
BTC fiyatları geçen ay Haziran ayında 25.000 dolara düştüğünde, Bitcoin hash oranı tüm zamanların en yüksek seviyesi olan saniyede 231.428 eksahasa (EH/s) yükseldi ve kısa bir süreliğine yoğun güç kullanımıyla ilgili endişelere yol açtı.

Çin'in Kaybı ABD'nin Kazancı mı?

Çin, Haziran 2021'de tüm kripto para ticaretini ve madenciliğini yasakladığından beri, ABD, küresel Bitcoin hash oranına en fazla katkıda bulunan ülke olarak yerini aldı. Ancak Çinli madenciler Eylül 2021'de yeniden başladı.

Statista verilerine göre, ABD dünya hash oranının yüzde 37,84'ünü oluşturuyor, onu yüzde 21,11 ile Çin ve yüzde 13,22 ile Kazakistan izliyor.

GPU maliyetlerindeki keskin düşüş, sıradan madencilerin bir parça daha yetenekli ve üretken madencilik donanımı satın almaları için sınırlı bir fırsat penceresi yaratmıştı.

Ancak, devam eden kötü piyasa göz önüne alındığında, madenciler düşen GPU fiyatlarını işletme giderlerini azaltmanın bir yolu olarak görüyorlar.

Bitcoin Madencilik Konseyi tarafından yayınlanan bir rapora göre, BTC madenciliği için kullanılan elektriğin yaklaşık %60'ı sürdürülebilir kaynaklardan geliyor ve aşırı güç tüketimi endişelerini ortadan kaldırıyor.

Çalışma ayrıca BTC madenciliğinin dünyanın toplam enerji arzının yalnızca yüzde 0.15'ini kullandığını ve küresel olarak üretilmesi beklenen 34,8 milyar metrik ton karbon emisyonunun yalnızca yüzde 0,09'una katkıda bulunduğunu keşfetti.

Bitcoin Teknik Analizi

Son zamanlarda Bitcoin, fiyatının 1 aylık aralığından bir kırılma gösterdi.

Bitcoin fiyat tablosu. Kaynak: tradeview.com

Son zamanlarda Bitcoin 22.500 $ aralığının üzerine çıktı. Ve 24.200 doların en yüksek seviyelerine ulaştı. Şimdi ise 22.500 dolar seviyesine kadar geri çekildi. Destek seviyesini 22.500 dolarda tutarsa, yakında 24.200 doların üzerinde bir sıçrama görebiliriz.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ