COVID-19 salgınının başlangıcı tüm dünyayı bir rollercoaster yolculuğuna gönderdi. Ve şimdi finansal piyasalar toparlanma aşamasında, birçoğu küresel bir durgunluğun yakında başlayacağını tahmin ediyor.

COVID-19 salgınının başlangıcı tüm dünyayı bir rollercoaster yolculuğuna gönderdi. Ve şimdi finansal piyasalar toparlanma aşamasında, birçoğu küresel bir durgunluğun yakında başlayacağını tahmin ediyor. Buna cevaben, dünya çapındaki merkez bankaları ve hükümetler başka bir büyük düşüşü önlemek için agresif önlemler alıyorlar.

ABD Federal Rezervi, iş ve gelir kayıplarını sınırlamak için küresel ekonomiye 5 trilyon dolardan fazla enjekte etme planlarını açıklarken, Güney Kore hükümeti acil nakit ödemeleri ile gelirken, Hindistan nakit transferleri ve gıda içeren 1.7 trilyon rupi önlem planı açıkladı.

Piyasaya bu kadar çok fiat parası getirildiğinde, şu açık soru ortaya çıkıyor: “Bu merkez bankası politikalarının kripto piyasasının toparlanması üzerinde ne gibi etkileri olacak?” Yakın tarihli bir Binance raporunda bu konuda söylenecek çok şey vardı.

Bitcoin'in son zamanlarda geleneksel pazarlarla yakın korelasyonuna dikkat çeken Binance Research, yatırımcılar arasında BTC'nin güvenli bir liman varlığı olarak anlatılmasıyla ilgili soruların gündeme getirildiğini yineledi.

Raporda, ankete katılanların % 21'inin 2020'nin ilk çeyreğinin Bitcoin hakkında güvenli bir liman varlığı olarak düşüncelerini değiştirdiğine inandığını belirten bir anket yapıldı. Rapor ayrıca, BTC bu korelasyonu sürdürürse, hükümet teşvik paketlerinin sadece piyasalara yardımcı olması gerektiğini belirtti. Bununla birlikte, bu teşvik paketleri para basmayı içerdiğinden, tüm süreç merkezi olmayan para birimi kavramına aykırıdır.

2 Nisan itibariyle BTC-SPX korelasyonu % -35.7 iken, BTC-XAU korelasyonu % 38.5 idi. SPX ve BTC korelasyonu azalırken, BTC - Altın korelasyonu yükselişte.İlginç bir şekilde, serbest düşüşün ardından piyasa yavaş yavaş toparlanmaya başlamasına rağmen, sonraki günlerde daha yüksek miktarda satış akışı kaydedildi ve rapor, piyasada başka bir kazadan korkmuş gibi görünüyordu.

 “BTC tekrar 6.000 $ 'a ulaşıncaya kadar daha eşit bir alım-satım oranı gördük. BTC çoğunlukla 6.000 doların üzerinde istikrar kazanırken, altcoin piyasaları da istikrar kazandı ve masa orta büyüklükteki alts için nispeten güçlü alım akışları gördü. ”

 Bir şeyleri göz önünde bulundurmak gerekirse, merkez bankaları tarafından alınan karşı önlemlerin kripto piyasaları üzerinde hem olumlu hem de olumsuz etkileri olabilir. İnsanlar fiyatın istikrar kazanmaya başladığı için Bitcoin'i güvenilir bir alternatif olarak düşünebilir veya Jim Rogers'ın son bir röportajda belirttiği gibi, Amerikalılar dolara yeni 'güvenli liman' varlığı olarak bakmaya başlayabilirken, Bitcoin ve diğer kripto paralar sıfıra inebilir.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ